A Er werd een project opgestart om zieke iepen in Oost-Zeeuws-Vlaanderen d.m.v. injecteren van antistoffen te beschermen tegen de dodelijke iepenziekte. Medewerking werd verkregen van Staatsbosbeheer, het Waterschap De Drie Am bachten, Rijkswaterstaat en de Gemeente Hon- tenisse. Een van de successen van dit jaar was onge twijfeld het feit, dat de Gemeente Sas van Gent is teruggefloten door de Provincie Zeeland in- c zake wilde woningbouwplannen aan de Molen kreek in Westdorpe. Veel natuurgebied zou daar door dure woningbouw verloren gaan. Het bezwaarschrift van de Steltkluut was hier suc cesvol: de plannen zijn zodanig aangepast, dat schade aan de natuur vermeden wordt. Daar tegenover staat het optreden van de Gemeente Sas van Gent i.v.m. onze pogingen tot behoud van een oude Beuk, die gekapt moest worden vanwege uitbreidingsplannen van een plaatselijke bank. Hier zijn diverse pro cedurefouten gemaakt door de Gemeente Sas van Gent, uitmondend in het feitelijk illegaal vellen van de betreffende beuk. Hier werd de procedure duidelijk door de feiten ingehaald. Met de gemeente Hulst was er overleg over de verbouw van het voormalige Maristenklooster t.b.v. het Reynaertcollege. Gepoogd wordt om het verlies van natuurwaarden (waardevolle bomen) zo beperkt mogelijk te houden.. Het Natuurherstelplan Westerschelde kwam f eind van het jaar uit. Het geeft aan hoe het verlies aan natuurwaarden gecompenseerd moet worden, dat ontstaat bij de verdieping van de Westerschelde. De compensatie is ronduit mager en bestaat deels uit projecten die er feitelijk nauwelijks mee te maken hebben en die anders toch wel uitgevoerd zouden worden. Al met al een te mager resultaat en dus afgewezen door de natuurbeschermingsverenigingen. Verder gedurende het hele jaar veel kleinere zaken, variërend van een fout geplaatst raster in een natuurgebiedje tot nieuwbouw in Sint- Jansteen, waar helaas wel enkele waardevolle bomen sneuvelen, de invulling van de biologi sche verbindingszone in de Kanaalzone (armzalig) tot de Graauwse Kreek. Vogelwerkgroep Ook in 1997 was de vogelwerkgroep weer be hoorlijk actief. De (bijna) maandelijkse ver gaderingen, die afwisselend in Terneuzen en Hulst werden gehouden, werden steeds goed bezocht: meestal 10-15 personen. De ledenlijst van de vogelwerkgroep telt thans 40 leden. Daarnaast waren er tal van andere activiteiten. Er werden weer inventarisaties uitgevoerd van specifieke sooren zoals roodborsttapuit, roofvo gels en uilen, meeuwen, sterns en plevieren. Iedere maand werden alle water- en wadvogels langs de Westerschelde en in Saeftinghe geteld. Hierbij werden in de periode maart tot septem ber de watervogels die zich binnendijks bevon den ook meegenomen. Het integraal tellen van broedvogels in geheel Saeftinghe mag gerust een mijlpaal genoemd worden. De rapportage is momenteel in de maak. Dat gezelligheid geen tijd kent, werd bewezen op de goed bezochte jaarlijkse midwinterbij eenkomst ten huize van de voorzitter van de vogelwerkgroep. Ook de goed bezochte dia lezingen her en der in de streek zijn hier een voorbeeld van. Een nieuwe activiteit tenslotte is het ringen van vogels in Saeftinghe, waarvoor een viertal per sonen een ringvergunning hebben. De eerste resultaten van deze met mistnetten uitgevoerde bezigheid zijn zonder meer interessant te noe men. Tot slot werden er enkele gevonden gewonde vogels naar de dierenarts gebracht. Planten werkgroep Er werden 5 excursies georganiseerd. Met 12 personen was er veel belangstelling voor de excursie op zondagmorgen 25 mei langs de soppige oevers van de Axelse kreek. Er werden 78 verschillende soorten planten gevonden, maar de soorten waarop gehoopt werd, de Platte bies of zelfs het Kruipend moerasscherm groeiden er niet. In het kader van de Zeeland Natuurmaand was er een ongekend grote opkomst op zaterdag middag 21 juni voor een wandeling langs de Vlaamse kreek. Meer dan 60 man stonden er op de stoep! De als orchideeënwandeling aangekondigde excursie viel echter wat in het water. Orchideeën waren er genoeg, ze waren echter wel al allemaal uitgebloeid. Opvallend was wel het talrijke voorkomen van de Klavervreter. Op zondag 3 juli was er een bijzondere excursie 9

de Steltkluut | 1998 | | pagina 11