in samenwerking met FLORON. Ook floristen van 'd'n overkant' verwelkomden we op de pleis tocene zandgronden rondom Clinge. Bestaat er zoiets als een Vlaams district? Vergelijken we de gegevens die op deze dag zijn verzameld met de gegevens van 10, 30 of zelfs 50 jaar geleden, dan kunnen we niet anders conclude ren dat er zich een dramatische verarming van de flora heeft opgetreden! En ekele bijzondere soorten waren het Moerashertshooi, Liggend hertshooi, de Gespleten hennepnetel en de zeldzame Akkerandoorn. Zaterdag 9 augustus stond in het teken van bloemdijken en intensieve veehouderij. De Doorndijk is een soortenrijke dijk met verschil lende zogenaamd 'Rode-Lijst' soorten zoals Gewone agrimonie en Wilde marjolein. Meest bijzondere vondst hier was de Moeslook. Tot slot van het seizoen was er een korte fiets tocht over de steenglooiingen langs de Wester- schelde ten westen van Terneuzen. Een bijzon der milieu waar je van alles kunt verwachten. Meest verrassende vondst was een groeiplaats van de Bleekgele droogbloem, eigenlijk maar net boven de hoogwaterlijn. Alle gegevens tij dens deze excursies verzameld werden ook steeds doorgegeven aan FLORON. Daarnaast zullen de gegevens ook gebundeld worden in een rapport met daarin alle informatie welke door de plantenwerkgroep is verzameld in de jaren '93 tot en met '97. Paddestoelen In de Clingse bossen zijn in 1997 twee soorten aangetroffen die nieuw/bijzonder waren. De Denneslijmkop en de Oorlepelzwam zijn hier gesignaleerd. De laatst genoemde soort is sinds 1981 "verdwenen". In sekten werkgroep De insektenwerkgroep is ook dit jaar bijzonder actief geweest. Door de werkgroep werden meer dan 47.000 vlinders geregistreerd en de waarnemingen wor den doorgegeven aan de Vlinderstichting, het Nederlandse en Belgische trekvlinderonderzoek en aan de Beneiuxwerkgroep Nachtvlinders. Op verzoek van de ANWB en de Vlinderstich ting werd er een vlinderwandelroute uitgezet op de Linie te Hulst. Ook werden er vijf vlinderexcursies gehouden te Hulst, Axel en Absdale. Het weer en de belangstelling (gemiddeld 24 deelnemers) wa ren goed. Verder was de werkgroep met een stand pre sent op de Schaapscheerdersfeesten te Clinge, de Midzomerfeesten te Hengstdijk, de Dag van de Ouderen te Axel en op Werelddierendag in de Blauwe Hoeve te Hulst. Voor kinderen tot 12 jaar werd een vlinderkleurwedstrijd georgan iseerd en werd een dialezing op de basisschool te Lamswaarde verzorgd. Ook voor de Ka tholieke Vrouwen Bond te Hulst werd een diale zing gegeven. Regelmatig verschenen er vooral dankzij Eddy Taelman stukjes over vlinders en andere insek- ten zoals de Gouden tor in de dagbladen en waren er interviews met Joop de Bakker over de vlinderroute en vlinderexcursies op Radio Om roep Zeeland te beluisteren. Lucien Calle haalde de media met de ontdekking van de uiterst zeldzame Bandheidelibel en liet de jeugd kennis maken met de insektenwereld o.a. tij dens de open boerderijdag te Lamswaarde. In het verenigingsblad verschenen stukjes over de Oranje luzernevlinder, de vlinderwandelroute op de Linie en de vondst van de Doodshoofd vlinder te Westdorpe. Wat de vlinders betreft is er speciale aandacht geschonken aan de regionaal zeldzame en/of bedreigde soorten. Kritisch blijft de situatie voor het Hooibeestje dat in iets grotere aantallen op de Axelse Vlakte werd gezien maar buiten dit gebied werden er nog maar 2 vlindertjes gezien in de Zoutestraat bij Hulst. De zeldzame Keizersmantel en Grote vos wer den niet meer gezien en de Koninginnepage liet zich ook nog maar 16 keer bewonderen. Een matig jaar was het voor de Argusvlinder en het Koevinkje. Een slecht jaar was het voor het Groot dikkopje, het Oranjetipje, het Boom blauwtje en de Citroenvlinder. Een goed jaar was het voor het Bruin blauwtje en de Kleine vuurvlinder was in grote aantallen in het waterwingebied te Clinge en St. Jansteen te bewonderen. Voor veel algemene soorten was 1997 een redelijk jaar: Zwartsprietdikkopje, Groot kool witje, Oranje-, Bruin- en Bont Zandoogje, Gehakkelde Aurelia, Landkaartje, Dagpauwoog en Kleine Vos werden relatief veel gezien. In tegenstelling tot het recordjaar 1996 was 1997 voor de trekvlinders een pover jaar. Er werden ca 29.000 Gamma's en 12.000 Dis-

de Steltkluut | 1998 | | pagina 12