A telvlinders minder gezien dan in 1996. Slechts 41 Distelvlinders werden er geteld en alleen de Atalanta was in redelijke aantallen aanwezig. Bijzonder voor O.Z. Vlaanderen waren de ont dekking van de Eikepage en de waarnemingen van de Heivlinder en de Kleine Parelmoervlinder in het waterwingebied van Delta Nuts en een melding van de zeer zeldzame Koningspage. De niet-ongevaarlijke rupsen van de Proces- sierupsvlinders werden in onze regio niet meer gezien. Al met al een slecht jaar voor de trekvlinders, een matig jaar voor de zeldzame soorten en een redelijk jaar voor de algemene soorten maar toch een enerverend jaar met veel ver rassingen!!! Landschapsonderhoud 1997 was voor de knotgroep een fantastisch jaar. We hebben het idee dat we nu helemaal aan onze top zitten. Wat de deelname van het aantal mensen betreft kan dat haast niet meer verbeterd worden. We geven hier eerst even wat cijfers om dat te illustreren. Opnieuw is heel opvallend het grote aandeel dat de jongeren van de NJN en een aantal jongeren uit de jeugdgroep hadden. Er werd op 10 verschillende plaatsen, verspreid door heel de regio, gewerkt. Zoals langs de Otheense kreek, Voorste en Achterste kreek bij Hoek, Molenkreek bij Westdorpe, Cappelle- polder bij Axel, Zuiddijk bij Hengstdijk, Zaam- slagveer, de Westgeul in de Braakman, de Spoorlijn bij Hulst en een bosje bij Koewacht. Het uitgevoerde werk was zeer divers. Een to taal overzicht: 153 knotwilgen en 15 knotessen geknot, 1 hoogstamfruitboom gesnoeid, 80 m2 geplagd en afgevoerd, ca. 1000 m2 bramen en ruigte gemaaid en afgevoerd, ca. 300 m2 strui ken afgezet en een houtril gemaakt, 1 poel opgeschoond en diverse bomen en struiken geplant. De laatste zaterdag was weer traditio neel een knotdag, speciaal voor de jeugd. Op de diverse werkadressen werden we steeds gastvrij ontvangen. Absoluut culinair hoogtepunt vormden dit jaar de grote pannen soep die Gusta ons steeds voorschotelde, op de 4 werkdagen aan de Molenkreek. Jeugdwerkgroep In de loop van '97 waren er in de begeleiders- groep van de jeugd enkele wisselingen. Anne- miek Kleinegris was helaas gedwongen om te stoppen met het redactiewerk voor het Stekkertje. Hierdoor hebben de activiteiten na de zomer even stil gelegen. Dinie de Putter heeft haar activiteiten na de zomer van haar overgenomen. Daarnaast kwam Marian Lan- geveld de groep versterken. Bij de activiteiten valt op dat er steeds een kleine groep, maar trouwe kern van kinderen aanwezig is. Publicaties Castelijns, H., W. van Kerkhoven en J. Maebe, 1997: Vogels van het Sieperdaschor. Over een niet voorziene dijkdoorbraak en de on verwacht gunstige gevolgen die dat voor vogels had. Natuurbeschermingsvereniging de Stelt- kluut in samenwerking met het Rijks Instituut voor Kust en Zee. Terneuzen en Middelburg, oktober 1997. Natuurbeschermingsvereniging "De Steltkluut", 1997: Natuurbeschermingsvereniging Oost- Zeeuws-Vlaanderen "De Steltkluut" 1956- 1996. Jubileumboek uitgegeven bij gelegenheid van het veertig-jarig bestaan, Terneuzen. Smet, A. de, 1997: Evaluatie broedvogels van het kreek- en weidegebied Zwartenhoek 1970-1996. Terneuzen, oktober 1997. Wieland, A., 1997: Natuurontwikkeling in de Margarethapolder. Eerste ontwerp, Terneuzen, december 1997. Landschapsonderhoud 1995 1996 1997 Aantal werkdagen 12 12 15 Aantal mensen dat een of meerdere dagen meehielp 56 37 59 Gemiddeld aantal deelnemers per werkdag 10,5 9,1 13,5 Aantal gewerkte mensuren totaal 740 674 1194

de Steltkluut | 1998 | | pagina 13