1§> 4 drinkwater is 50 mg/1.) Als we naar de invloed van zure regen kijken, moeten we rekening houden met de volgende mogelijkheden: directe effecten; effecten via veranderingen in de bodem; effecten door veranderingen van relaties met andere organismen; effecten door een grotere gevoeligheid voor ziekten en plagen. Verzuring door ammoniak Het proces van bodemverzuring staat bij verzur ing centraal. We spreken van verzuring als het aantal zuurionen (H+) toeneemt. Een pH van 7 is neutraal, <7 zuur, >7 basisch). Verantwoor delijk hiervoor zijn: zwaveldioxyde (S02), stik- stofoxyden (NOx) en ammoniak (NH3). Zwavel dioxyde en stikstofoxyden werken verzurend omdat ze samen met water (H20) reageren tot respectievelijk zwavelzuur (H2S04) en sal peterzuur (HN03). Ammoniak werkt indirect verzurend: met water uit de lucht wordt eerst het basische ammonium (NH4+) gevormd. Vaak reageert dit ammonium meteen weer met zwavelzuur uit de lucht tot ammoniumsulfaat. Deze stof kan de plant zowel via de bladeren als via de wortels aantasten. Bladeren raken daardoor essentiële voe dingsstoffen kwijt, zoals kalium, magnesium en :calcium. Daarentegen neemt de plant grote hoeveelheden stikstof op die in de bladeren een overschot vormen. In bladeren zijn zeer hoge concentraties aan aminozuren gemeten, voor namelijk arginine dat een groot aantal stikstof atomen bevat. :ln de bodem van bossen op arme gronden zal bij pH 4.1 een remming van het nitrificatie pro lces optreden. Dit komt doordat de daar voorkomende nitrificerende bacteriën een zuur milieu slecht kunnen verdragen. Hierdoor gaat ammonium zich in de bovenste bewortelde bodemlaag ophopen. Wordt de concentratie ?aan ammonium veel hoger dan de concentratie jaan kalium en magnesiumdeeltjes dan kunnen de wortels nauwelijks nog genoeg kalium en magnesium opnemen. Het resultaat hiervan is (een ontregelde voedingsstoffenbalans: een overmaat aan stikstof en een tekort aan andere voedingsstoffen. Door de omzetting van ammoniak tot ammoni umsulfaat is de regen in het zuiden en oosten van ons land ook niet meer zuur, al bevat het stoffen die verzurend werken. In de bodem wordt ammoniumsulfaat door nitrificerende bac teriën omgezet in salpeterzuur of nitraat. Hierbij komt veel zuur vrij. Door verzuring opgelost aluminium tast vervolgens plantenwortels en bodemleven aan en zorgt voor vissterfte in ven nen. Tevens bedreigt aluminium het grondwa ter. De groei van mycorrhiza vormende schim mels wordt hierdoor eveneens geremd. Ammo niak is in Nederland de belangrijkste oorzaak van bossterfte en de steeds verdergaande achteruitgang van de soortenrijkdom in veel natuurgebieden. Technische maatregelen ter terugdringing van ammoniak bewerken van mest in mestfabrieken, ver laging van het mineraalgehalte in veevoer, aanpassing van stallen, afdekken mestop- slag, verscherpte normen voor het uitrijden van mest en het verplicht onderwerken of injecteren van mest. biofiltratie op stallen en het aanscherpen van de normen voor hoeveelheden uit te rijden mest tot een niveau dat het gewas kan opnemen. Pas dan is de kringloop gesloten. Alles hangt echter af van het lukken of mislukken van de mestverwerk ing. Korstmossen op bomen Een korstmos is een unieke levensvorm die bestaat uit twee componenten: een schimmel en een alg. Samen vormen ze een oersterke for mule: ze kunnen zonder wortels groeien op rotsen, bomen of op de kale grond. In tegen stelling tot wat de naam doet vermoeden is er geen verwantschap met mossen afwezig. Epi- fytische, op bomen groeiende, korstmossen staan al meer dan 100 jaar bekend als indica toren voor de luchtkwaliteit. Epifytische korts- mossen hebben in de vijftiger jaren vooral be kendheid gekregen door hun gevoeligheid voor zwaveldioxide. Begin jaren tachtig werd voor het eerst onderkend dat korstmossen ook sterk rea geren op ammoniak. De rijkdom aan korstmossen is sinds het begin van deze eeuw sterk verminderd. Van de 665 17

de Steltkluut | 1998 | | pagina 19