Boeren die er oog voor hebben, zien zelf die nesten ook wel liggen en werken er omheen of verleggen de eieren zelf even. Dit gebeurt ook. Maar het gros ziet de nesten niet liggen en om deze nesten van te voren op te zoeken, hebben de meesten geen tijd. In dit laatste geval kunnen boeren hulp krijgen van vrijwilligers. In groepjes van twee of drie speuren ze zijn landerijen af op zoek naar nesten. Vooraf wordt met de boer overlegd op welke percelen hij de eerste werk zaamheden gaat uitvoeren en welke werk zaamheden dat zijn. De nesten worden dan vlak voordat de werkzaamheden beginnen gemar keerd. Met de boer wordt afgesproken op welke manier hij wil beschermen. De eieren kunnen bijvoorbeeld tijdelijk verlegd worden, hij kan zijn machine over het nest heen tillen, hij kan er omheen rijden of zelfs zijn werkzaamheden uit stellen totdat de eieren zijn uitgekomen en de jongen in staat zijn om te lopen. In Zeeland zijn op deze manier in 1997 62 vrijwilligers actief geweest op 85 bedrijven. Samen met boeren hebben zij 497 nesten beschermd op ruim 2000 ha bouw- en grasland. In Zeeuws-Vlaanderen doen 9 vrijwilligers en 13 bedrijven mee. Bescherming van nesten zoals de kluut blijkt vooral op bouwland zeer zinvol. Vaak wordt eenzelfde nest een tweede, een derde, soms een vierde en vijfde keer beschermd! Dit komt omdat er meerdere werkzaamheden achter elkaar plaatsvinden. Een stuk bouwland (klei) wordt in de winter geploegd, vervolgens in het voorjaar geëgd, bemest, ingezaaid en wordt onkruid bestreden verderop in het seizoen. Bij aardappels worden de rillen waarin de aardappelplanten zich bevin den ook nog aangefreesd. (Noot: De resultaten van de afgelopen drie jaar zijn vastgelegd in het verslag: "Akker- en weidevogelbescherming in Zeeland, jaarverslag periode 1995 - 1997" febr. 1998, Stichting Landschapsbeheer Zeeland). De ervaring met bescherming op bouwland die in Zeeland opgedaan wordt, vormt een aan vulling op de uitgebreide landelijke ervaringen op grasland. Het blijkt bijvoorbeeld dat minder algemene of kritische soorten zoals de kluut ook meeliften met het project. De bescherming van kluten nesten is een kroning op het project in Zeeland. Als het aan de boeren en de vri jwilligers ligt, is niet de klant koning maar "kluut" is koning! Oproep: Onze beschermingsactiviteiten willen we in Zee land en zeker in Oost-Zeeuws-Vlaanderen voortzetten en uitbreiden. Wij zoeken daarom nog steeds naar nieuwe enthousiaste vrijwilli gers en boeren die mee willen doen. Het in huis hebben van enige vogelkennis is handig, maar niet strikt noodzakelijk. In maart gaat een cur sus "Akker- en weidevogelbescherming" van start, waar zowel vrijwilligers als boeren zich voor op kunnen geven. Door het volgen van deze cursus krijgt iedereen in principe vol doende basiskennis mee om dit seizoen daadwerkelijk in het veld van start te gaan. Weidevogelbescherming vindt plaats vanaf eind maart tot juli. In principe is een vrijwilliger 1 keer per week 4 a 5 uur bezig. Werken met meerdere vrijwilligers in een groep kan tijd besparen. Buiten zijn, praktisch werk, overleg met de boer en eenvoudig onderzoek zijn de kernwoorden waar het om draait. Cursusdata: woensdagavond 25 maart en zaterdagmiddag 2 mei. Voor meer informatie en/of aanmelden als vri jwilliger en deelname aan de cursus: Stichting Landschapsbeheer Zeeland te Goes tel.: 0113 - 230936 of 0115 - 482048 23

de Steltkluut | 1998 | | pagina 25