Even bijbomen Door: Hans van Ha je boswachter Staatsbosbeheer Zeeuws-Vlaanderen en kritisch natuurliefhebbar Ik zal maar gelijk met de deur in huis vallen. Ik heb te lang gewacht. Misschien ben ik nog op tijd. In maart 1998 ben ik al weer vijf jaar boswachter in Zeeuws-Vlaanderen. Van die 5 jaar ben ik ook al weer bijna 5 jaar lid van Zeeuws-Vlaamse Natuurbeschermingsver enigingen. Vaak dacht ik: "Nou ga ik het doen, ik ga iets schrijven in de Steltkluut of in 't Duumpje". En dan trok ik het maar weer in. Ik vond dat als ik dat deed dat ik dat moest doen onder mijn eigen verantwoor ding. Dan pas kon ik duidelijk en fel zijn, soms misschien geëmotioneerd. Maar de lezers zouden mij altijd weer associëren met Staatsbosbeheer. Kies dan voor een pseudoniem zou je zeggen. Nee, er zijn al te veel mensen die zo af en toe een pseu doniem gebruiken. Onderteken dan met boswachter Staatsbosbeheer Zeeuws- Vlaanderen. Ja, soms werkt dat, maar ik zou ook wel eens iets kwijt willen over een ander onderwerp dan Staatsbosbeheer. Ik denk dat ik de oplossing heb. De komende maanden zullen jullie regelmatig iets van mij lezen. Soms ondertekend met "kritisch natuur liefhebber", soms ondertekend met "boswachter Staatsbosbeheer Zeeuws- Vlaanderen". Als de twee elkaar niet bijten zouden ze misschien wel eens allebei kun nen ondertekenen. De een noemt het schizofrenie, de ander beroepsdeformatie. Let u in het vervolg op wie van "ons twee" ondertekent? Waarom nu ineens wel een artikel? Dat is de schuld van Henk Castelijns. In het vorige num mer van de Steltkluut nam Henk stelling tegen windmolens. Zijn goed recht, zou je zeggen. Klopt. Maar als Steltkluutlid was ik het niet met hem eens. De pers pikte zijn uitlatingen echter op alsof het de mening van de Steltkluut was. Fout. Fout van de pers, want die had kunnen lezen dat Henk ondertekende met zijn eigen naam. Aan de andere kant kan je op 10 vingers natellen dat ze een Steltkluut coryfee als Henk gaan identificeren met de Steltkluut. Henk, ik heb met je te doen. Dat is nou precies hetgesr waar ik altijd bang voor ben. Zelf ben ik vcó' windmolens, mits ze op de juiste plaats staan. I- ben vóór een goede discussie met elka ir gebaseerd op feiten. Windmolens, op goeje plaatsen geplaatst, dragen in ieder geval bij aar een beter milieubesef. Dit had ik nou zo graac eens in de Steltkluut geschreven. Maar ik bar altijd bang geweest dat er dan de volgende d ac in de PZC of Stem een kop stond" boswach e voor windmolens!" Vandaar dus nu pas f eerste artikel van mijn hand. Hoe goed je fe: ook bedoelt, er is altijd wel iemand die ïe verkeerd uitlegt. Gelijk maar even verder over Staatsbosbeheer Sinds 1 januari 1998 zijn we "zelfstandig" dat wi zeggen, een ZBO (die lui in Den Haag zijn gal op afkortingen) Zelfstandig Bestuurs Orgaan Als ik het zelf vertaal komt het er op neer dat we iets minder afhankelijk zijn geworden van onae grote baas: de minister van Landbouw, Natu urbeheer en Visserij, nu nog minister van Aal- sen. We gaan betaald krijgen naar opdracht er resultaat. Zelf zullen we een gedeelte van tfe poet binnen moeten halen. "Genereren uit eiger middelen". Dit betekent dan weer dat alles var te voren vastgelegd wordt. Een (school) voorbeeld: Een boswachter r Friesland beheert een bos van 100 hectare op zandgrond. Een eikenbos. Het ligt op 25 kiloma- ter afstand van een stadje met 30.000 inwoneis In Brabant ligt ook een eikenbos van 1001 hectare op zandgrond. Inderdaad, u snapt her al, op 25 kilometer afstand van een plaats ma 30.000 inwoners. Nou, die twee boswachters krijgen allebei dezelfde opdracht. Bescherm de natuurwaarden zo goed mogelijk, ontwikkel ze waar je kunt. Dit is behoorlijk precies omschreven. Zo moeten er 1 in dat bos door middel van beheer naar gestreefd worden dat er bepaalde aantallen k i- tische vogelsoorten per hectare tot broeden komen. Ik hoor u al denken. Larie. Nee. Door bepaac beheer kun je sturen op soorten. Dit geldt nial alleen voor vogels maar ook voor planten, am i- 24

de Steltkluut | 1998 | | pagina 26