3. Eendragtpolder s Gelegen vanaf het Buurtschap De Griete tot aan de Hellegatpolder is het gebied van minder belang voor watervogels. Toch worden gere geld tot enkele honderden ex. geteld van Schol ekster, Wilde eend, Steenloper, Zilverplevier, Bonte strandloper en verder in kleinere aantallen j Rosse grutto, diverse eendesoorten en foe- ragerend op de dijk bijzondere zangvogel soorten als Sneeuwgors, Frater en soms Stran- j dleeuwerik. 41 Hellegatschor en -slik Gelegen voor de Hellegatpolder vormt het schor en slik een bijzonder belangrijk vogelgebied. Met name Bonte strandloper, Scholekster, Wilde eend. Smient, Goudplevier kunnen met meerdere duizenden ex. aanwezig zijn. De soorten met een maximum van meerdere hon derden ex. zijn: Tureluur (600+), Bergeend, Pijl staart, Kluut, Zilver- en Bontbekplevier, Kanoet en Drieteenstrandloper, Rosse grutto, Wulp, waarbij eveneens onder extreme omstandighe den de aantallen fors kunnen oplopen. Andere opvallende soorten die geregeld worden waargenomen zijn Krombek- en Kleine strand loper, Strandplevier, Bruine en Blauwe Kieken dief, Slechtvalk, incidenteel velduil en Zwarte wouw, Zwartkopmeeuw, Ijsvogel, Nonnetje, om er enkele te noemen. Opvallend is eveneens het grote aantal in het najaar, max. rond de 100 ex, een van de belangrijkste voor de soort in het Deltagebied. Geregeld wordt overwintering in en rond het schor vastgesteld van max. ca. 15 ex. Grauwe gors. 5. Voormalig schor Molenpolder, binnen- en bui tendijks Gelegen in de uiterste noordwesthoek van de Kop van Ossenisse vormt dit gebied een uiterst belangrijk overtijgebied voor met name Scholek ster, max. ca. 7500, Bonte strandloper max. ca. 18.500, Kolgans, Kievit, Goudplevier max. enkele duizenden en verder Drieteenstrandlo per max. ca. 625, Kleine strandloper 110, Bont bekplevier, Wulp, Bergeend, Wilde eend, Zilver plevier, Kanoetstrandloper, max. meerdere hon- der/den. Opvallend hier zijn tevens soms vrij forse aantallen Zilver-, Kok-, Storm, Grote en Kleine mantelmeeuw. 6. Perkpolder buitendijks en platen aldaar Gelegen voor de gelijknamige polder vormt de buitenzijde van de zeedijk een hoogwatervlucht- plaats voor met name Wilde eend, Smient, Zilverplevier, Wulp, met maxima van enkele honderden ex. en Bonte strandloper en Scholek ster tot enkele duizenden. Opvallend is het aan tal verblijvende Bergeenden op de platen alhier, max. tot ca. 2000 ex, Rosse grutto max. ca. 1300 ex, Wulp 600+ ex, alsmede Rietgans, ca. 500 ex, alsmede tot enkele duizenden ex. Zil vermeeuw. 7. Schor bij Kruisdorp Gelegen aan de buitenzijde van de dijk bij Kruis dorp komen hier vooral Scholekster, Wilde eend en Bonte strandloper voor met max. meerdere honderden ex, verder Zilverplevier, Pijlstaart, Bergeend, Tureluur e.a. in kleinere aantallen. Problematiek In het gebied doen zich enkele problemen voor t.a.v. overtijende watervogels: Op enkele plaatsen vormt of kan de recreatie een probleem vormen. Zo zorgen wandelaars, fietsers, pierenspitters, zwemmers al dan niet met hond of paard zorgen geregeld voor veel overlast. Met name tijdens hoog water, als de vogels op enkele plaatsen in grote zwermen samen zijn, is verstoring vaak een feit. Om dit tegen te gaan dienen er plaatsen te komen, waar de vogels ongestoord kunnen rusten. Helaas ontbreekt het aan menskracht, om bewaakte hoogwatervluchtplaatsen (hpv-s) in te stellen, maar er is een andere oplossing. Enkele jaren geleden lag er bij het Nozenschor- retje t.w.v. de jachthaven bij Terneuzen een forse hoop basaltblokken, die bij hoog water vanaf de kant alleen zwemmend of met een boot te bereiken was. Deze plek was ideaal voor overtijende steltlopers en werd daarvoor veelvuldig gebruikt. Ideaal zou zijn om dergelijke hvp-s te maken op enkele plaatsen, waar geregeld forse verstor ing plaats vindt door recreanten. Dit zijn: 1. reeds genoemde plek t.w.v. de jachthaven Terneuzen(gebied 1, zie boven) 2. tussen de twee strekdammen aan de buiten zijde dijk voormalig schor Molenpolder (gebied 5, (zie boven) 27

de Steltkluut | 1998 | | pagina 29