^i) In het kader van het vrijkomen van flink wat basaltblokken, vanwege de momenteel aan de gang zijnde/geplande versterking van onder meer de Eendragt-, Margaretha- en Serrarens- polder, zouden deze basaltblokken hiervoor ge bruikt kunnen worden. Hiermee worden twee vliegen in een klap geslagen en tevens wordt iets gedaan aan het herstel van de verloren gegane natuurwaarden van de Westerschelde. Eventueel zouden deze hvp-s in het kader van deze herstelwerkzaamheden uitgevoerd kunnen worden. De plannen om aan de buitenzijde van de dijk een fietspad aan te leggen, zodat het mogelijk wordt, om rechtstreeks van Terneuzen naar Perkpolder te kunnen fietsen, stuit op enkele plaatsen op forse problemen voor overtijende vogels. Met name bij het Hellegatschor en -slik aan de Serrarenspolder is dat het geval (gebied 4); verder bij het voormalig schor Molenpolder (gebied 5) en tevens bij de Perkpolder, t.o.v. het reeds voor recreatie bestemde dijkvak (gebied 6). Hoewel momenteel zeer regelmatig sterke verstoring plaats vindt, kan verwacht worden voor een sterke toename van deze verstoring. Immers troepen van soms vele duizenden vo gels worden steeds weer verjaagd door mensen, die precies op de plaats lopen, fietsen en dergelijke waar de vogels hun rustplaats hebben. Uit natuurbeschermingsoogpunt dient dit ten sterkste te worden afgeraden. Vogels hebben deze rustperioden nodig, om zo weinig mogelijk energie te verliezen tijdens barre weersomstandigheden of tijdens de trekperiode. Op enkele plaatsen zorgen pierenspitters en wandelaars op het schor/slik voor flinke versto ring. Met name het Hellegatschor/slik en in mindere mate de slikken bij Terneuzen lijden hieronder. Binnen deze gebieden dienen zones te komen, waar dergelijke activiteiten verboden worden. Van heel andere orde is de kokkel visserij. Hoewel deze problematiek momenteel de aan dacht heeft, worden sommige gebieden volledig leeggevist, zoals de slikken bij Terneuzen. Hier bij wordt niet geschroomd, om ook binnen 50 meter van de voet van de dijk te vissen, wat officieel verboden is. Het zou wenselijk zijn, om enkele gebieden te vrijwaren van de op deze manier uitgevoerde visserij, met name de slikken bij Terneuzen en het slik bij het Hellegat. Conclusie Tijdens maandelijks uitgevoerde tellingen is gebleken, dat het traject Haven Terneuzen tO' aan Saeftinghe van groot belang is voor oveii jende vogels. De aanwezige vogelrijkdom onj dervindt echter meerdere bedreigingen, rre name verstoring van de rust door recreatie er pierenspitterij en kokkel visserij. Voorgesteld worden de volgende maatregeler Aanleggen van hvp-s, enkele tientallen o1 ca. 100 meter uit de kant d.m.v. vrij komende basaltblokken op enkele plaatssr op minimaal 2 locaties, nl. t.w.v. je jachthaven van Terneuzen en bij het voor malig schor Molenpolder De huidige situatie handhaven en ver- beteren t.a.v. de bereikbaarheid aan je buitenzijde van m.n. de Serrarenspolder voormalig schor Molenpolder. Molenpold er Perkpolder oostzijde en buitenzijde oi Kruisdorp. Dit betekent dus dit gebi?c volledig of de voor vogels belangrijke gedeelten afsluiten voor fietsers, wance laars en dergelijke. Kokkelvisserij, pierenspitters en wandelaars en ruiters zoveel mogelijk weren uit enkele kwetsbare gebieden, met name Slikker Terneuzen, Hellegatschor en -slik en voormalig scho' Molenpolder, alsmede platen voor Je Perkpolder. Tenslotte zou de aanwijzing van de Wester schelde als vallend onder de Naij-1 urbeschermingswet een goed handvar 1 bieden, om de bescherming van vogels enj andere natuurwaarden goed te kunnen 1 regelen. Hopelijk wordt deze aanwijzing op korte termjn gerealiseerd. Literatuur: P.L. Meininger c.s., Watervogels in de Zoute Delts 1995/96 Rapport RIKZ-97.001, 1997

de Steltkluut | 1998 | | pagina 30