De paddestoelen van Zeeuws-Vlaanderen Door: Jan Flagge Onder bovenstaande titel is op 25 maart jl deel 5 verschenen in de reeks over pad destoelen in Zeeland van Wim Kuijs. Wim is ongeveer op zijn 50e jaar begonnen met het inventariseren van alle belangrijke padde stoelen-gebieden in Zeeland. In de afgelopen 25 jaar heeft hij zo goed als de hele Provin cie Zeeland geïnventariseerd. Voor de Pro vincie Zeeland was dit aanleiding om een belangrijke financiële bijdrage te verstrek ken en daarom werd het eerste exemplaar van het boek overhandigd aan de gede puteerde van de Provincie de heer G. de Kok. Bij die gelegenheid werd tevens nabij het bos "De Zoete Vaart" een paneel onthuld, waarop naast informatie over paddestoelen ook een herdenkingstekst voor Wim is opgenomen. Het is dan ook een formidabele prestatie om in de loop van 25 jaar tot een totaal van 78.000 ingestuurde waarnemingen te komen. Na de gebieden ten noorden van de Wester- schelde was het in dit boek dus de beurt aan Zeeuws-Vlaanderen. Enkele keren per week tnaakte hij de afgelopen 10 jaar vanuit Goes de Oversteek om alle interessante gebieden in onze regio in kaart te brengen. Met name in het Land van Hulst heeft hij daarbij vooral de laatste jaren veel hulp gehad van plaatselijke vrijwilligers. Ook heeft hij dankbaar gebruik gemaakt van de gegevens die André de Meijer in het begin van de tachtiger jaren in West- en Oost-Zeeuws- ^'laanderen had verzameld. Ik heb het plezier gehad om alle gegevens de afgelopen 2 jaar per r;C te rangschikken en zodoende een bijdrage 9 leveren aan het tot stand komen van het Doek. Ondanks de vele problemen, die je sgenkomt bij het maken van een dergelijk boek, ieeft hij mij altijd weten te motiveren om door te gaan. Daarom was het zo'n enorme schok, toen Wim net voor het boek zijn definitieve vorm begon te krijgen, is overleden. Na enige tijd is, onder de energieke leiding van zijn dochter Ria, iet boek toch nog afgemaakt. werk. Van ruim 90 gebieden in heel Zeeuws-Vlaande ren zijn naast een korte gebiedsbe- schrijving, enkele beheersgegevens en de bijbehorende i inventarisatiege- gevens volledige soortenlijsten van aangetroffen pad destoelen opgeno men. Aangezien het voor veruit het grootste deel het werk van één persoon is, kun je niet verwachten dat er ook nog uitgebreide beheersadviezen opge nomen zijn. Het is voor beheerders en eigenaren van gebieden goed mogelijk om voor specifieke beheersadviezen contact op te nemen met de Nederlandse Mycologische Vereniging in Wi jster. Er is daar ook een algemene handleiding voor beheer uit mycologisch oogpunt verkrijg baar. Vrijwel iedere specifieke soort (of juist het ontbreken van bepaalde soorten) zegt iets over de toestand en de samenstelling van het terrein. Zo is de soortenspecifikatie van gebieden in het westen, b.v. de Knokkert of de Plaote, duidelijk anders dan die in gebieden in het oosten op het dekzand langs de grensstreek. Mede omdat hij jarenlang voor zijn werk in het Hulsterse heeft gewoond, had deze regio zijn speciale belang stelling. Dit werd nog versterkt door zowel de soortenrijkdom van met name de Waterleiding- bossen en de diverse ruilverkavelingsbossen, als door het enthousiasme van veel plaatselijke Steltkluters, die steeds meegingen en die zo doende ook een behoorlijke soortenkennis opde den. Mensen als b.v. Lucien Noens zijn duidelijk leerlingen van Wim, die het inventariseren nu zelfstandig voortzetten en zelf ook weer "leerlingen" meenemen. Het boek is o.a. verkrijgbaar in de winkel van de Steltkluut in de Walstraat 7 te Terneuzen. nhoudelijk gezien is het een vrij specialistisch 29

de Steltkluut | 1998 | | pagina 31