I A TO* De tuinier zal regelmatig met hun sporen en met de dieren zelf geconfronteerd worden. Soms is deze confrontatie onaangenaam, soms heel leuk. Vaak is het een raadsel wat een dier in de tuin zoekt en wat het er doet. De dierenhater zal willen weten waar hij aan toe is, de liefhebber zal meer over de dieren zelf willen weten of ze willen lokken. Beide komen met dit boek boorde vol informatie zeer aan hun trekken. Het vertelt welke dieren belangstelling voor de tuin hebben en waarom. Hoe ze leven en hoe we ze eventueel in toom kunnen houden, maar ook hoe we het nuttige of leuke dieren naar de zin kunnen maken. Tevens fungeert het als naslag werk; er kan in opgezocht worden hoe de dieren heten die in de tuin voorkomen. Geen tuin zonder dieren is een boek waar geen tuinliefhebber omheen kan. Je blijft erin lezen en kijken. Bovendien is het een onuitputbare vraag baak. Kortom, een boek dat een extra on verwachte dimensie aan het tuingebeuren geeft, omdat ook uw tuin plotseling vol dieren blijkt te zitten! Vogels in Tuinen en Parken, M.Golley, S.Moss en D.Daly, vertaling G.Meesters. Uitgave: Tirion, 1997. ISBN 9052102708. Prijs f 49,50. Het is een misverstand te denken, dat vogels alleen in grote tuinen komen. Zelfs het kleinste plaatsje of zelfs een balkon met wat planten is al voldoende om voor vogels interessant te zijn. Het herkennen van deze vogels is voor veel mensen nog een moeilijke zaak. Dit boek geeft daarom naast tips voor het aantrekkelijk maken van de tuin voor vogels, ook voldoende houvast om alle regelmatige en de meeste onregel matige gasten te kunnen herkennen. Inhoud Meer dan 500 fraaie illustraties in kleur van vogels, hun gedrag en hun gewoontes; Complete beschrijvingen voor de herken ning van ruim 100 vogels in tuinen en parken in West-Europa; Ideaal voor zowel de beginner als de meer ervaren vogelliefhebber; Unieke combinatie van vogelherkenning en praktisch nut in een handzaam formaat; Vol met een grote verscheidenheid aan tips, feiten en ideeën over alle aspecten van vogels in tuinen en parken Mark Golley is medewerker van het interna tionale tijdschrift 'Birdwatch' en 'Birding World'. Stephen Moss heeft een vaste kolom in 'The Guardian' waar hij over vogels waarnemen schrijft. David Daly is vogelillustrator. Zijn werk wordt over de hele wereld geëxposeerd. Ger Meesters is auteur/vertaler van vele vogel boeken. Hij is verbonden aan het tijdschrift 'Dutch Birding'. Spinnengids, M.J.Roberts. Vertaling: A. Noordam. Uitgave: Tirion, 1997. ISBN 9052102686. Prijs f59.50 Spinnen bestonden allang toen de eerste insek- ten op aarde verschenen. Ze zijn overal op aarde te vinden, van woestijn tot tropisch regen woud. In Nederland en België leven ongeveer 700 soorten. Deze gids biedt een unieke moge lijkheid om kennis te maken met de grote ver scheidenheid aan soorten om ons heen. De inleidende hoofdstukken behandelen o.a. de levenswijze, de lichaamsbouw, spinnebeten, webconstructie en alle praktische zaken die men moet weten als men zelf een spinnenstudie wil beginnen. De kleurplaten bieden de mogelijk heid om snel vertrouwd te raken met het uiterlijk van de diverse groepen spinnen. Maar vaak zijn er, evenals bij veel groepen insekten, een aantal soorten die op het eerste gezicht hetzelfde uitzien. In dat geval biedt de gids ook de moge lijkheid deze verwante soorten met zekerheid op naam te brengen. Hiervoor zijn van alle soorten in voortreffelijke pentekeningen de diagnosti sche kenmerken getekend. Vooral dit laatste maakt de gids zo bijzonder en bijvoorbeeld ook geschikt voor een ecologisch practicum in het biologieonderwijs. De Nederlandse vertaling en bewerking geeft bij alle soorten informatie over het voorkomen in Nederland en België en geeft in veel gevallen precies aan in welke tijd van het jaar de soorten aangetroffen kunnen worden. Speciaal voor deze uitgave heeft Michael Roberts een aantal ontbrekende soorten getekend. Michael Roberts is de 'spinnenman' in Enge land. Zijn standaardwerken over de Britse spin- nenfauna zijn de bruikbaarste wat er ooit ver scheen. Hij illustreert nu diverse zoölogische werken. Aart Noordam is bioloog. Het hoofdon derwerp in zijn studie betrof de ecologie van duinspinnen. Hij bewerkte omvangrijke collec ties duinspinnen en ontdekte een reeks van soorten nieuw voor Nederland en België. 31

de Steltkluut | 1998 | | pagina 33