A numentale iepen teruggedrongen kunnen wor den. Hopelijk kunnen we zo een flink aantal van deze giganten voor de toekomst bewaren. Vorden alle daarvoor geschikte iepen van de hrotere beheerders ingeënt (in totaal zo'n 186 ex voor heel Zeeuws-Vlaanderen), van een zelfde actie bij particuliere beheerders hebben we verder afgezien. Het gaat hier overigens om veel kleinere aantallen. Een belangrijke reden hier- Jvoor was dat de besmettingskans in veel gevallen veel kleiner is gebleken omdat de meeste van die monumentale iepen tamelijk geïsoleerd, bijvoorbeeld op erven staan. Deze bomen consequent allemaal injecteren lijkt daarom minder zinvol. Enkel in incidentele gevallen kan injecteren hier wel nuttig zijn. Parti culiere eigenaren van monumentale iepen die daarvoor in aanmerking willen komen kunnen hiervoor contact opnemen. Ze kunnen dan eventueel bij een volgende injectieronde meegenomen worden. Zoogdierwerk in Zeeland Door: Nanning-Jan Honingh Egels, vleermuizen, noordse woelmuizen, vezels en hermelijnen we hebben het alle maal in Zeeland. Alleen weinig mensen veten waar en hoe het met ze gaat. Hoewel i de hele provincie wel mensen actief zijn geweest) in het inventariseren en onderzoek aar zoogdieren, is er niet echt bekendheid f eenheid in aangebracht. Sinds vorig jaar I robeer ik enige activiteiten te coördineren, ooral vleermuisinventarisaties. Ik jaar is er een overleg met actieve vri- villigers en wordt contact onderhouden met de rovincie en natuurbeherende instanties. Het is e bedoeling om ook wat met de gegevens te I oen om zoogdieren te beschermen. Voor leermuizen worden er bunkers aangepast als 'interverblijf en wordt er voorlichting gegeven ver vleermuizen in gebouwen. Door eekhoorn- ellingen te verrichten kunnen bosbeheerders akening houden met de soortsamenstelling van un bossen. Het is ook de bedoeling dat er erslagjes over de verschillende activiteiten in en bepaalde regio in de regionale natuur- >eschermingsblaadjes komen. Dus niet weer en aparte zoogdierclub met een eigen bestuur f nieuwsbrief; ieder kan vanuit zijn eigen na- uurvereniging of op persoonlijke titel mee- /erken aan zoogdierbescherming. /Vanneer er mensen zijn die waarnemingen van /leermuizen, egels, hermelijnen, bunzings en esnoods bruinvissen, hazen en huismuizen 'illen doorgeven of structureel willen uitvoeren die kunnen zich aanmelden bij onderstaand adres. Wij zullen de gegevens in een eigen database opslaan en/of doorsturen naar de Vereniging voor Zoogdierkunde en Zoogdierbescherming. Begin dit jaar hebben we geprobeerd eekhoornnes ten te tellen in de waterleid ingduinen bij St. Jansteen en gegevens verzameld over de Zeeuwse eek hoorns. Voor inlichtingen en opgave: provinciaal coördi nator Nanning-Jan Honingh, Rozenstraat 11, 4434 AL Kwadendamme 0113-649428 (p) 0113-230936 (w) Voor de zomer staan een paar vleermuis-excursies gepland en misschien komen er nog een paar andere inven tarisatiekampjes. Voor mensen die meer van vleermuizen willen leren en hoe ze met de bat-detector in het veld zijn te herkennen worden er een drietal excur sies gegeven op 15 mei op Fort Rammekens bij Ritthem; 22 juli in midden Zeeuws Vlaanderen en op 11 september tijdens "De nacht van de vleermuis" twee excursies in natuurgebied de Braakman bij Terneuzen en in Middelburg. 23

de Steltkluut | 1998 | | pagina 25