1" Even Bijbomen Hans van Hage, boswachter Staatsbosbeheer beheerseenheid Zeeuws-Vlaander< n. Openstellingsbeleid SBB Staatsbosbeheer is de laatste jaren sterk bezig met de openstelling van de terreinen. De landelijke lijn is dat minimaal 90% van alle terreinen opengesteld moet zijn voor publiek. Binnen die zogenaamde open stelling hanteert Staatsbosbeheer een aantal normen. Zo zijn er terreinen die volledig opengesteld zijn. De directeur Staatsbosbeheer praat graag van zogenaamde "struinnatuur". Kort gezegd komt dat erop neer dat je mag gaan en staan waar je wilt, zelfs buiten de paden, als die er al zijn. De meeste van deze volledig opengestelde ter reinen kennen geen echte wegen en paden. Je gaat je gang maar. Dit kan natuurlijk alleen in gebieden die groot genoeg zijn. In Zeeuws- Vlaanderen kennen we deze gebieden jammer genoeg niet. In de Flevopolder wel. Daar zijn bosgebieden groter dan 1000 hectare waar je zelf je pad kan zoeken. In de praktijk komt het er op neer dat de meeste mensen toch wel weer in el kaars voetsporen treden. De tweede categorie is opengesteld op wegen en paden. Ongeveer 85 van de Staats- bosbeheer-terreinen in Zeeuws-Vlaanderen vallen onder deze categorie. Aan de ingang van deze terreinen staat vaak een bordje met de tekst: Vrije wandeling op wegen en paden, verboden toegang met motorvoertuigen, (brom)fiets, paard en niet-aangelijnde hond. In sommige van deze gebieden mag je hond zelfs los lopen, dan is de tekst:met niet -aangelijnde hond" simpelweg weggelaten. Dan heb je nog de categorie beperkt toeganke lijk. Voorbeeld hiervan zijn veel van onze kreken. Vaak kan je er een stukje langslopen (vissers) of er loopt een enkel paadje doorheen. Soms kan je alles vanaf de weg goed bekijken en is het technisch niet mogelijk om er te lopen. Bijvoor beeld door de brede moerasachtige rietkragen. Als vierde komt de categorie beleefbaar. Deze lijkt op de vorige categorie alleen lopen er geen paden doorheen en kun je bijvoorbeeld vanaf een dijk over het gebied kijken of vanaf de wet De Grote Putting foto: Ludo Goosse is De Grote Putting is een gebied waar je een heal klein stukje doorheen kunt beperkt toeganke lijk) en dat je voor het grootste gedeelte vanaf cie j weg of vanaf de dijk kunt bekijken beleefbaar Over de Putting bestaat geen discussie. Het s een weidevogelgebied en daar kan je met goed fatsoen niet doorheen lopen. Toch probeert Staatsbosbeheer juist terreinen in de categorie beleefbaar of beperkt toegank - lijk beter bereikbaar te maken voor het publie Dat kan op verschillende manieren. Zo zou or rond-om de Putting bijvoorbeeld een wande - route kunnen komen met op die route hier en daar wat informatie-panelen en of een vogelk - jkscherm. Een ander terrein waar de laatste tijd over gepraat wordt is de Vlaamse Kreek. Diegene i onder u die er wel eens op excursie zijn gewee: t kennen het wel. Staatsbosbeheer noemt het een beperkt toegankelijk gebied. Je kunt bij de kreek komen, er staat zelfs een picknicktafel en je kunt een klein stukje langs de kreek lopen. Het orchideeën-grasland is niet toegankelijk. Af ei toe houdt Staatsbosbeheer een excursie naar het gebied. Intern is vaak de discussie gevoei 1 of we het orchideeën-grasland ook niet wat 24

de Steltkluut | 1998 | | pagina 26