meer open zouden moeten stellen. Voordelen? Iedereen kan dan genieten van het orchideeën- grasland. Kwetsbaar? Dat valt wel mee. In de Braakman loopt er ook een pad door en langs, pndanks dat dat gebied drukker is, levert het pok daar geen problemen op. Waarom staat er ban nog steeds een bordje "Natuurreservaat, verboden toegang" Dat bordje heeft eigenlijk rets met het orchideeën-grasland te maken maar meer met de daar in de rietkragen aan wezige broedvogels. Er broeden verschillende etvogels". Maar vooral de kiekendief is gevoelig voor verstoring. Op zo een moment kan je natuurlijk twee dingen zeggen. Die kiek endieven gaan maar ergens anders heen of de mensen blijven er weg. Bij mij duikt dan de aag op hoe verstoringsgevoelig de kiekendief is. Als er één of twee maal per dag een paar mensen door het orchideeën-grasland zouden lopen zullen die kiekendieven er waarschijnlijk weinig hinder van ondervinden. Maar wat als het ar 5 of 10 zijn? Met een tussenpoos van, laten ve zeggen een uur? En wanneer zullen de aeeste mensen daar komen? Juist, als de or- hideeën bloeien. En wanneer is dat? Als de iekendieven broeden! ondag 3 mei was er een excursie in het rchideeën-grasland. Na wat "oh's" en "ah's" ver de bloeiende orchideeën stonden we met 0 man in de lucht te kijken naar een vijftal ekendieven. Toen heb ik de meeste mensen et probleem maar eens voorgelegd. Bijna :dereen vond dat je dit soort terreinen ook onder een excursie eens moest kunnen bekij- en. Bijna iedereen begreep ook het probleem an de broedende kiekendieven. Toch bleven de leesten voor openstelling. Wie komt er hier ou? "Die een of twee personen op een dag e hier wandelen". Van één iemand kwam een 3uk idee. Haal gewoon het bordje verboden oegang weg en geef er verder geen rucht- aarheid aan. Mensen kunnen dan zelf gaan ijken wanneer ze willen, veel zullen er toch niet omen. Deze mijnheer zat precies op de lijn van taatsbosbeheer. Na de excursie reed ik naar uis. De woorden galmden nog een beetje na in lijn hoofd. "Veel zullen er toch niet komen" k weet er in ieder geval 30 die er ongetwijfeld og een keer naar terug willen, als ze de kans rijgen. En in juni is er weer een excursie, taatsbosbeheer is er nog niet helemaal uit. oorlopig komen er een paar excursies per jaar in het orchideeën-grasland van de Vlaamse Kreek. Staatsbosbeheer is eigenlijk wel eens benieuwd naar de mening van de lezers van de Steltkluut en dan vooral naar die van de voge laars onder jullie. Heeft er iemand een oplos sing? Hangbuikzwijn Het was op een maandag, zo tegen vijf uur. Een telefoontje van iemand die tegen de zuidelijke Braakmanbossen aan woont. Of ik wist dat er een hangbuikzwijn rondliep? Nee. Nou, de medewerkers van de dierenambulance waren die middag al een paar uur bezig geweest om het dier te vangen met behulp van een blaaspijp met verdovende pijltjes. Ze waren er niet in geslaagd om het dier te verdoven, ondanks dat het geraakt was door vier pijltjes. Ze waren onverrichter zake naar huis gekeerd. Aangezien ik die avond toch nog een ronde door de Braak man moest doen, bedankte ik de man voor zijn telefoontje en hing op. Om een uur of zeven was ik er. Samen met de jachtopzichter heb ik het hele bos en weide-gebied uitgekamd. Tot een uur of tien. Ik sprak met de aanwonende op beller af dat hij mij weer zou waarschuwen als het dier weer gesignaleerd werd. Het was inmid dels goed donker. Ik probeerde het mij voor te stellen hoe het was. Ergens in die honderd hectare bos en weide lag waarschijnlijk een hangbuikzwijntje zijn roes uit e slapen. Aan de ene kant moest ik er om lachen, aan de andere kant vond ik het wel zielig. Een tam varken is best wel aanhankelijk en gewend aan mensen. Ze kunnen weliswaar zelf hun voedsel zoeken, maar zo voedselrijk zijn die bossen op zand grond nou ook weer niet, zeker niet voor varkens. De volgende dag besloot ik een persberichtje te maken voor de beide Zeeuws-Vlaamse kranten. Wellicht dat iemand zijn varken miste. Dat leek me sterk, het was inmiddels dinsdag en het dier liep er al vanaf zaterdag (bleek achteraf) rond. Een vermist varken zou je toch opgeven bij de politie? Maar wellicht had iemand gezien hoe een hangbuikzwijntje uit de achterbak van de auto was gezet. Dit gebeurt met andere huis dieren de laatste tijd veel vaker. Witte konijnen, cavia's, kippen, ganzen en eenden vallen steeds

de Steltkluut | 1998 | | pagina 27