vaker de twijfelachtige eer om "terug te mogen naar de natuur". In het persbericht stond ook dat een eventuele eigenaar contact met ons of de dierenambulance op kon nemen. Ook stelde ik dat als het dier niet voor maandag gevangen was, dat het dan afgeschoten zou worden. Waarom? Waarom pas maandag? (een week later) Ik had nog steeds een vrij klein hang buikzwijntje voor ogen. Zo een klein zwart varkentje dat met zijn buikje over de grond sleept. Zo veel kwaad kon dat niet. Maar om dat dier langer dan een week in de Braakman los te laten lopen vond ik op dat moment niet verantwoord. Niet verantwoord voor het dier zelf, niet voor de andere dieren en planten in de Braakman. Het persbericht was al opgenomen door de kranten toen onze tipgever weer belde. Het was weer tegen vijven. Hij liep er weer. De dierenam bulance werd weer ingeschakeld en ook de medewerkers van Staatsbosbeheer trokken naar de Braakman. Toen ik hem zag, schrok ik. Dit was geen zwijntje, dit was een varken. Min stens 150 kilo. In de tijd dat wij hem observeer den trok het beest in een uur tijd van het zuidelij ke puntje naar het meest noordelijke gedeelte (bijna zes kilometer). Zes kilometer per uur dus. Sneller dan een gemiddelde wandelaar. Hij was niet echt schuw, maar liet zich ook niet vangen. De medewerkers van de dierenambulance had den geen verdovingsgeweer bij zich. Inmiddels was ook gebleken dat een blaaspijp met pijltjes op een varken van 150 kilo weinig resultaat had. Er moest dus een verdovingsgeweer komen. Er schijnt in Zeeuws-Vlaanderen één dierenarts te zijn die zo een geweer heeft. Deze had die dinsdag vrij, en zijn vervanger kon op zijn vroegst pas om half 10 daar zijn. Dan zou het donker zijn en dat betekende dat het dier pas de volgende ochtend verdoofd zou worden. Op dat moment heb ik een besluit genmen. Een varken van 150 kilo dat die afstanden aflegde wilde ik niet nóg een nacht rond laten lopen. Niet van wege het feit dat het dier daar niet thuis hoort, of omdat hij voor verstoring zou zorgen doordat er mensen achteraan zouden lopen. Ook niet om dat het "zielig" was voor het dier. Nee, puur vanwege het feit dat het een gevaar opleverde voor het eventuele verkeer. In de paar uur dat wij die avond in de Braakman waren trok hij verschillende keren richting de N61. Ook bleek het varken elke keer richting de Isabellaweg te gaan, zeg maar richting de bebouwing. Toen besloot ik te proberen een jager te bereiken die over een zwaar kaliber kogelgeweer beschikt. In 1 Zeeuws-Vlaanderen zijn er niet zo veel van fiat soort geweren voor de jacht op groot wild. De politie kon mij niet helpen, evenals te Marechaussee of de Douane. Na 15 telefoontjus had ik eindelijke een jager te pakken die, zij hei met tegenzin, op mijn verantwoording het dier wel wilde schieten. Tegen half negen was hei gebeurd. Met een enkel schot was het dier doc 1 En dan ligt er een dood varken. De dierenambu lance was het hier absoluut niet mee eens. Zij waren van mening dat het varken in de beschut ting van de bossen zou blijven en zeker niet de weg op zou gaan. Ik twijfelde. Had ik hier goed aan gedaan? Had ik tot de volgende dag moeten wachten, totdat er misschien een ver dovingsgeweer zou komen wat het varken wél zou kunnen verdoven? De volgende dag we d mijn geweten gesust. Verschillende mensen belden aan de hand van het inmiddels aangepaste krantebericht. Zij hadden het varken zaterdag, zondag en maandag op totaal ver schillende plaatsen zien lopen. Dan aan de ene kant van de Isabellaweg, dan weer aan de andere kant. Dan in de Mosselpolder, dan weer in de Dijkmeesterpolder, daarna weer in de Braakmanbossen. Het dier stak in een paar uur tijd wei degelijk dus verschillende keren de weg over. Een telefoontje versterkte mijn idee dat hul dier wel degelijk uitgezet was. Zaterdagmiddag heeft een trimmer omstreeks drie uur een licht kleurige terreinwagen met een waarschijli k groene paardentrailer nabij het aquaduct zien wegrijden. Vrijwel direct daarna zag hij hut varken lopen. Deze man is de eerste die hut varken heeft waargenomen. Ook al is de kans maar 10 dat het dier s nachts op de weg zou komen moet je dat ten alle tijde zien te voorkomen. Een eventueul mensenleven moet je niet afwegen tegen dat van een hangbuikzwijn. Staatsbosbeheer wil dat in ieder geval niet op haar geweten hebben. Ja, dat varken hebben v.e wel op ons geweten, maar die verantwoording nemen we graag. Hoe kunnen we dit nu in het vervolg voorkomen. Wij zullen in ieder geval contact op nemen m t de betreffende dierenarts(en), politie en de die enambulance om bij een eventueel vervolg ade- 26

de Steltkluut | 1998 | | pagina 28