4 quater en direct in samenwerking op te kunnen treden. U kunt meehelpen door anderen er op te wijzen dat huisdieren echt niet in onze Zeeuws- Vlaamse natuurgebieden thuishoren. Ziet u of hoort u iets van deze wanpraktijken, richt u zich dan tot de politie of de terreinbeheerder. P.S. Wil de eigenaar van de lichtkleurige terrein wagen met de waarschijnlijk groene paarden trailer misschien contact met mij opnemen?! 0117 30 60 68 Op bezoek in de Turfmeersen. Door Peter Maas. Wie zijn klassiekers kent (Asterix en de Belgen), weet dat de uitdrukking: 't zal simpelkes zijn zunne' een op zijn zachts gezegd bescheiden opstelling verraadt van onze zuiderburen. We zijn er immers al eens geweest en als bewijs heb ik een dia van een onwaarschijnlijk grote soeppan (let wel, ook qua inhoud was er sprake van inderdaad: een grote pan soep!). Goed, we zullen weer even moeten aklimatiseren, vooral s'morgens, want dan is het niet beginnen met een kopje koffie, als wel met n'n pintsje. Wel bverkomenlijk voor de meesten van ons, toch? Het gaat om zaterdag 20 juni a.s. Vertrek vanaf ongeveer 8 uur uit Terneuzen voor een bezoek aan de Turfmeersen. Het wordt een unieke com binatie van allereerst een excursie door dit natu- irgebied, vervolgens gaan we dan daadwerke- ijk een hollandse steen bijdragen aan het onder- aoud. De Turfmeersen is een 20 ha. Groot gebied, gelegen even ten zuiden van Moerbeke, n de buurt van Wulfsdonk. Het gebied situeert zicht in Moervaart-Zuidlede vallei (als dat niet exotisch klinkt) en is in 1991 aangekocht door De Wielewaal. Het beheer wordt uitgevoerd door de lokale afdeling van De Wielewaal: Moervaart- iuidlede. We lezen even mee in het beheers plan voor dit gebied, het plan Krabbescheer. De ontstaansgeschiedenis strekt zich terug tot in de laatste ijstijd, toen hier een enorm moeras ontstaan was en waarin zich rijkelijk schelpdieren ontwikkelden. Dit vormt de aanzet voor de vorming van een laag moeraskalk of mergel. Hierop ontwikkelde zich een veenpakket waarop later, vanuit de Durme-Kalerivier, een pakket alluviale, kleiige laag afgezet werd. Dit bodemprofiel schijnt zelfs in europees verband uniek te zijn. In de vroege middeleeuwen werd dit woeste gebied ontgonnen en er ontstonden hooilanden, hakhoutbossen en eendenkooien. Ook werd er turf gestoken, waardoor het moeras rond de kreek nog vergrootte. Stukken "waardeloze" drasgronden waren het, die je om zeggens aan de straatstenen niet kwijt kon, daar er alleen wat orchideetjes, ogentroost of rate- laartjes wilden groeien. Was het maar zo gebleven, maar helaas, ook hier werd later weer moeras gedempt (steenafval), de waterstanden zijn omlaag en de hoeveelheid meststoffen die er terechtkomen, hebben het gebied bijna tot een mestvaalt herschapen. Werk aan de winkel dus. De vrijwilligers van De Wielewaal zijn ondertussen weeral wat jaren bezig met klussen die soms niet gering zijn. De steenstort moet worden gesanneerd, het mo eras verbreedt, dammen worden opgeworpen en de bouwvoor wordt afgegraven. Deze inricht ingswerken moeten er voor zorgen dat de jaarli jkse beheerswerkzaamheden een maximaal profijt opleveren. Het jaarlijks beheer bestaat uit een hooilandbeheer, in combinatie met exten sieve beweiding. Al met al is het beheer er op gericht om een gevarieerde moerasbedgroeiing, orchideeënrijke blauwgraslanden en drogere glanshaverhooilanden te creëren. Beeldt u eens in: wiegende graslanden van ratelaars, orchideeën en dotterbloemen. Plassen waarin Krabbescheer, Gele plomp, Kikkerbeet in overstelpende hoeveelheden en in overweldigende schoonheid met elkaar wedijv eren. Waar libellen in vele soorten je pad kruisen of waar het geluid van de Grutto's, Watersnippen en Tureluurtjes niet uit de lucht is. Is dit een droom, zo vraagt men zich af in het beheersplan? Jawel, wordt gesteld, maar wel 27

de Steltkluut | 1998 | | pagina 29