"4" Onder de loep genomen: kleine gele klavertjes oen ik in het grijze verleden pas begonnen as met determineren van wilde planten, ad ik elke zomer opnieuw weer veel moeite et het uit elkaar houden van die kleine, ale klaverachtigen. Ze hebben allemaal van die typische drietal- ge klaverblaadjes en kleine gele bloempjes ie in dichte of ijlere trosjes staan, maar wie ad nou wat voor kenmerken? In de loop van de jaren heb ik geleerd dat er och wel een aantal handige aankno- ingspunten zijn om ze te onderscheiden, angezien ik tijdens excursies regelmatig an mensen hoor dat zij ook problemen sebben met die kleine gele 'klavertjes', leek et me wel aardig om deze planten eens nder de loep te nemen. /oordat ik specifiek naar de klavertjes ga, zal ik eerst wat termen en kenmerken op een rijtje etten, die je bij het determineren van deze roep toch echt wel nodig hebt. Allereerst behoren ze tot de Vlinderbloemen- amilie, een plantenfamilie die toch wel een vrij ingewikkelde bloembouw heeft, maar daarover traks meer. De stengel kan zijn rolrond (geslacht Trifolium, de "echte" klavertjes) vierkantig (geslacht Medicago, de rups klavers) De bladeren bestaan uit 3 deelblaadjes (of bij eel geluk uit 4), waarbij het bovenste van de drie, het topblaadje. zittend kan zijn (zonder steeltje) of een heel kort steeltje kan hebben (fig. 1a). Bij de aanhechting van de bladsteel aan de stengel zitten 2 steunblaadjes, die meer of minder duidelijk getand zijn (fig. 1b). De bloeiwijze is een hoofdjesachtige tros (fig. 1c), ontspringend in de bladoksel van een zij- Door: Albertine Jacobs Overgenomen uit: 't Heelblaadje juli '98 a blad met 3 deelblaadjes b steunblaadjes c tros in de vorm van "hoofdjes" stengel. Die tros kan bestaan uit slechts enkele bloempjes en er heel los uitzien, zoals bijv. Gevlekte rupsklaver. Of hij kan een dicht hoofdje vormen, net zoiets als bij Rode klaver, maar dan in 't geel en veel kleiner (bijv. Hop- klaver en Kleine klaver). De bouw van de afzonderlijke bloempjes is vrij ingewikkeld, zoals bij alle leden van de Vlin derbloemenfamilie. Ik zal alleen de voor ons "probleem" relevante onderdelen eruit lichten. De groene kelk is ongeveer klokvormig en heeft 5 tanden. De bloempjes hebben 5 kroonbladeren, met namen die je het gevoel geven dat je een bootje aan het uitpluizen bent (fig. 2): vlag (e): - bovenste, schuin of recht omhoog - bestaat uit plaat (het brede stuk) en nagel (het smalle stukje aan de on derkant) 2 zwaarden (a): - zijdelings 9

de Steltkluut | 1998 | | pagina 11