VANGSTRESULTATEN MUIZENONDERZOEK WESTGEUL, BRAAKMAII Door Lucien Calia, In het weekend van 27-28-'98 voerde de jeugdgroep van De Steltkluut een muizenon- derzoek uit in en rond de Westgeul in Braak man Noord. Hieronder worden kort de werk methode en vangstresultaten besproken. WERKMETHODE De inloopvallen (Type Longworth) werden op donderdagavond 25-6 in het veld geplaatst en op "safe" gesteld. Dat betekent dat de val nog niet dicht kan klappen. De muizen hebben zo enkele dagen tijd om aan de vallen te wennen. Daarbij werd er steeds wat hooi en voedsel in de vallen gedaan. Als voedsel werd het zoge naamde standaard-mengsel gebruikt: pin dakaas gemengd met havervlokken, stukjes ap pel, worteltjes en kattenvoer (uit blik). Zaterdag avond rond 20.00 uur werden de vallen nog eens van nieuw voedsel voorzien en werden de vallen op scherp gesteld. De eerste controle ronde werd tussen 12.00 en 1.30 uur gehouden. Daarbij werd indien nodig opnieuw voedsel bij gevuld. De tweede ronde werd tussen 6.00 uur en 7.30 gehouden. Van de gevangen Rosse woelmuizen werd ter controle op de determi natie steeds de staartlengte en de lichaams lengte gemeten. Een deel van de aanwezige kinderen had nog niet eerder aan een dergelijk onderzoek deelgenomen. In de loop van de nacht leerden de kinderen al snel de muizenvallen te hanteren, de muizen beet te pakken en ze te meten. BIOTOOPBESCHRIJVING De vallen werden rond het centrale deel van de Westgeul geplaatst. Per valnummer geven we hier een korte beschrijving van het biotoop. 1 Rand bos-open veld, elzenopslag onder hoge schietwilgen, begraasd. 2 Onder schietwilg, half open bos, begraasd. 3 Direct langs oever van de Westgeul, tussen struiken, half open. 4 Als 3. 5 Langs rand bos - open grasland, begraasd. 6 In bosrand, gesloten bos met berk en wilgei,t met vegetatie van brandnetel, begraasd. 7 Langs rand drinkpoel, begraasd. 8 Aan de rand van een rietveld, net in het veki. i begraasd. 9 In rietveld, ca. 3 meter vanaf de rand met een open veld. 10 In het midden van een open veld met redeli/ korte vegetatie, begraasd. 11 In oud gesloten sparrenbos met ondergroei van vlier en brandnetel. 12 In gesloten berkenbos met ondergroei van dauwbraam en brandnetel. 13 In gesloten dennenbos met ondergroei van vlier en brandnetel. 14 In gesloten bos van berk en lijsterbes met ondergroei van dauwbraam. 15 In open veld, direct naast strook riet langs de westgeul. 16 Als 15. 17 Midden in open veld, op rand van afgeplagd? - niet afgeplagde vegetatie 18 In de randstrook rietveld - open veld met relatief korte vegetatie. 19 Midden in open veld met een riet- zeggevegetatie. 20 In half open sparrenbos met ondergroei van vlier, kleefkruid en brandnetel. 21 In half open dennenbos met ondergroei van vlier, kleefkruid en brandnetel. 22 In gesloten eikenbos met ondergroei van vlier en brandnetel. 23 Als 22. 24 In gesloten populierenbos met ondergroei van vlier en brandnetel 25 Als 24. 26 In gesloten berkenbroekbos met ondergroei van gras en mossen. 27 Als 26. 28 Op breed pad tussen twee bosranden met hoog opgaand gras. 29 Onbekend? verloren gegaan). 30 In gesloten en donker sparrenbos. 31 In strook berkenbos met ondergroei van bra men. 32 In gesloten sparrenbos, langs slootrand. 14

de Steltkluut | 1998 | | pagina 16