Zwarte specht en kleine bonte specht, wel en wee Door: M.Buise e zwarte specht en de kleine bonte specht in de twee zeldzaamste spechten soorten onze streek. Allebei zijn het bewoners van ud bos en hakken ze hun nestholte uit in jde bomen, bij voorkeur loofbomen. Van aide soorten broedt de hele Zeeuwse popu- tie in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. En aarmee houden de overeenkomsten op. De ne soort is een nieuwkomer en de ander is een die duidelijk op zijn retour is. e zwarte specht 'e zwarte specht kan worden gezien als een leuwkomer. De vestiging past binnen de ten ens tot uitbreiding van het areaal in Nederland ;n België. We kunnen aannemen dat de soort ia een tijdelijke vestiging tussen 1972 en 1977 edert 1984 vaste voet heeft gekregen binnen e Waterwingebieden van Delta-Nuts bij Clinge n St.-Jansteen. Sinds de eindjaren tachtig gaat et daarbij om 1-2 territoria. Deze maken deel it van een grensoverschrijdende populatie van en tiental paren (Vergeer van Zuylen 1994). )mstreeks 1984/85 was het voorkomen binnen it grensoverschrijdende gebied nog marginaal Buise Tombeur 1988, Van Avermaet 1985). ïezien zijn biotoop eisen - o.a. een territorium an vele honderden hectaren met bij voorkeur ier en daar stokoude beuken om de nestholte in uit te hakken - is verdere groei op korte ermijn niet waarschijnlijk. Het areaal aan oude omen neemt immers alleen nog maar af in de treek. se kleine bonte specht 'an de kleine bonte specht mogen we aan- iemen dat deze sinds vanouds broedvogel was. :Vlaar in de loop der jaren is de soort aan het erminderen als gevolg van het verdwijnen van De Zwarte specht veel oud geboomte zoals knotbomen, iepen, hoogstam fruitbomen etc. Vooral de aanwezig heid van dood hout - dikke dode takken - is essentieel in verband met het uithakken van de nestholte. En dood hout is iets wat nog steeds door menig bos- en parkbeheerder nauwelijks wordt getolereerd. Die verlangen gezonde, vitale bomen. Op het eerste gezicht is er sinds de jaren zeventig toen een (rest)populatie van de soort Territoria van de zwarte specht -1973 1973-77 1977-84 1984-89 1989-97 0 1 0-1 1 1-2

de Steltkluut | 1998 | | pagina 19