HEBBEN AMFIBIEËN EEN MILLENNIUMPROBLEEM Hoe begint zo iets? Ergens heeft iemand op een bepaald moment een idee. Die ie mand heeft het lef of het doorzettingsver mogen of de bijzondere ondersteuning van collega's om dat idee uit te werken. Voor je het weet neemt een en ander con crete vormen aan en sta je plotseling oog in oog met Jan Wolkers. Dé Jan Wolkers wel te verstaan, voor de meesten van ons bekend als schrijver, voor sommigen de man die Monique van de Ven wel eens heeft gekust. Anderen kennen weer de beeldhouwer en voor een enkeling is het de man die de Boomkikker als absolute favoriet heeft onder de dieren. Onder tussen is dat bij heel wat meer mensen als zodanig bekend. Hij heeft er immers uitge breid verslag van gedaan op het amfi biesymposium 13 juni in Aardenburg. Een korte impressie. Het symposium was opgezet door de Stich ting Landschapsbeheer Zeeland. Amfibieeën in het algemeen stonden in de schijnwerpers en meer in het bijzonder de Boomkikker. Want dat het niet goed gaat met deze groep van dieren, zo werd in de loop van de middag meer dan duidelijk. Ben Crombaghs van het bureau Limes Divergens, en onder andere auteur van het soortbeschermingsplan Boomkikker, gaf aan waar in Nederland nog Boomkikkers voorkwamen en waar er nog levensvatbare populaties aanwezig zijn. En dat begint helaas een heel overzichtelijk ver haal te worden. Kon je vroeger zeggen dat dit gifgroene kikkertje zo'n beetje overal in het oosten en zuiden van ons land voorkwam, vooral op de pleistocene zandgronden, in de jaren negentig moet je ze zoeken in het oosten van Overijsel en Gelderland, een beetje in Limburg én in West Zeeuws- Vlaanderen. In bijna alle biotopen waar ze nu nog voorkomen is er sprake van achteruit gang. Op sommige plekjes is de situatie sta biel en in een zeer zeldzaam geval durft men aan een licht herstel te denken. Dat verhaal Door Peter Me ast doet zich ook in Zeeuws-Vlaanderen voor. Rei e Beijersbergen van de Stichting Het Zeeuwse Landschap deed daar verslag van. Vroeger, n ieder geval vóór de jaren zestig, moet ce Boomkikker overal te zien zijn geweest. Ook hij ons in Oost Zeeuws-Vlaanderen! Langzaamaan s het verspreidingsgebied ingekrompen. Eerst tot West Zeeuws-Vlaanderen, met nog een satelliet-1 populatie rondom Driewegen. Zelf heb ik hem ook nog gehoord, een jaar of vier geleden, één enkel t zielige Boomkikker, luid roepend, vlak tegen Driewegen aan, nog juist binnen de begrenzing van de gemeente Terneuzen. Eentjes verdero aan de St. Pietersdijk zaten er toen nog wat meer te kwaken. Anno 1998 moeten we vrezen dat o t oosterse bolwerk geheel verloren is. Geen enkef9 Boomkikker werd meer gehoord en dat kun je typerend noemen voor de huidige situatie. Meer en meer zijn vindplaatsen verloren gegaan en meer en meer leeft de soort teruggetrokken bir - nen enkele belangrijke kerngebieden. Dat zijn er nu nog maar een drietal: Kievittepolder, Re- tranchement en Aardenburg. Alle andere locaties dreigen op korte termijn te verdwijnen. Wat moe t er dan gebeuren om de situatie ten goede U keren? Zoals het er nu uitziet is het de vraag cf onze amfibieeën wel het jaar 2000 halen en er i dus sprake van een serieus millenium-probleerr Aan ondergetekende deze middag het woord om daar een aantal aanbevelingen voor te doen. Het verhaal ging over de Boomkikker, maar vergelijk bare verhalen zijn te vertellen over de Kamsala mander en Rugstreeppad. Belangrijkste knelpum is zondermeer: water! Amfibieeën leven immer 24

de Steltkluut | 1998 | | pagina 26