A D c de grens van land en water en zijn zeer c 'oelig voor verdroging. Het waterschap kan .is veel betekenen middels waterconservering peilverhoging. Daarnaast moet versnippering i de leefgebieden worden voorkomen en waar ogelijk hersteld. Landinrichting kan allerlei t topen verwezenlijken en verbindingszones tot and brengen. Ook parti-culieren kunnen een entje bijdragen, door bijvoorbeeld de eigen Boomkikkervriendelijk in te richten. Vooral ndom Retranchement en Aardenburg blijken mers de particuliere tui-nen belangrijk te zijn zomer- en winterver-blijfplaats. Er is wel een rankje hoop. De Stichting Landschapsbeheer aeland is eind '97 begonnen met de uitwerking m een speciaal amfibieeën-project in Zeeuws- aanderen. Binnen 2 jaar tijd is het de bedoel- zo'n 3 a 400 biotopen te herstellen of aan te ggen. dan, zo tegen half vier in de middag, kwam in Wolkers tevoorschijn en het was Theo ge rest die dat voor elkaar had gekregen. Jaren eden weeral had Jan in een verhaal in de kskrant uit de doeken gedaan wat zijn favo- :e diersoorten waren en, zoals gemeld, stond Boomkikker op nummer één. Komt nog wel ns van pas had Theo gedacht en hij had al die ren het krantenknipsel bewaard. Inderdaad, t kwam van pas en het gezelschap werd eerst rakteerd op het sprookje van de wolf en de rnaal, waarbij een pot mayonaise een zeer angrijke rol speelde. Moraal van dit verhaal: nooit uit de kleren bij iemand die een pot ayonaie bij zich heeft! aar toen, waar komt toch die fascinatie van- aan die Wolkers heeft voor het kruipend adierte des aardbodems? Zoals zo vaak itstaat de kiem daarvoor in de prille jeugd. De nge Wolkers had in 1935 een boek gekregen: newateraquaria en terraria, met daarin een achitge plaat van de Smaragdhagedis. Wol- ars kon er zijn ogen niet vanaf houden. Zijn oer noemde het beest dan ook spottend 'de macht-hagedis'. Ook rugstreeppadden en land- kvorschen werden beschreven, maar het looist van allemaal was de Boomkikker, zo roen als eendekroos. Heel zijn leven lang was e fascinatie gebleven. Rondom zijn woning op 'exel zitten er kikkers en padden genoeg, maar at zijn 'alleen maar' Rugstreeppadden of eikikkers. Een echte Boomkikker in levende lijve was altijd nog een grote wens van Jan. Hier en nu moest het dan gebeuren, in Aardenburg, de kikkerstad. s'Avonds laat (het was na de voetbalwedstrijd Nederland - België) vertrokken we naar een van de mooiste plekjes in de buurt. In het pikke donker, en in de stromende regen want het kwam met bakken tegelijk uit de hemel. Het wordt niets dachten we allemaal, maar met dit gezelschap op stap op dit tijdsstip van de nacht is in ieder geval een belevenis die niemand wilt missen. Hup, het soppige weiland in. De koeien lopen nieuwsgierig en soms een beetje op dringerig rond ons heen. Een tiental parapluus en slechts één fatsoendelijke zaklamp loodsen ons naar de put waar volgens Theo de beste kwakers zitten. En inderdaad, ze stellen ons niet teleur! Er zitten een paar gifgroene Boomkikkers luid te kwaken: kèk kèk kèk kèk kèk en iedereen is meer dan verrukt. We kunnen er zelfs even tjes een pakken, die moet er aan geloven en wordt 'geofferd' voor dit bijzondere moment. Jan geeft hem hardstochtelijk een kus, de Boomkikker denkt er het zijne van, blijft gewoon een Boomkikker en gaat even later vertwijfeld terug het water in. 's Middags had Wolkers zijn verhaal geëindigd met de woorden: "er zijn maar weinig manieren om gelukkig te zijn, dit is er een van". Inderdaad. 25

de Steltkluut | 1998 | | pagina 27