fep?' a? 1 Amechtig bedelen kost vogeljongen niet veel energie Uit: NRC Handelsblad, d.d. 11.7. 96 Tuinbezitters hebben soms ernstige zorgen: ze horen vogeljongen in een nest amechtig bedelen, en vrezen dat die zichzelf verder verzwakken dóór dat gebedel - als de ouders toch maar mondjesmaat voer blijven leve ren, zonder verhoogde inspanning of een andere voedselverdeling. Biologen zijn geharder, en rekenen verheugd de energeti sche kosten en baten van zulk gedrag uit. Amerikaans onderzoek maakt nu duidelijk, dat winterkoning-jongen er verstandig aan doen extra te bedelen als daar behoefte aan is. Energie kost het ze, anders dan je zou denken, nauwelijks. En daarmee valt de grond onder verschillende hypothesen over bedelgedrag bij jongen weg (Animal Beha vior, 55/6,1998). Het meten van ademhalingsproducten (respirometrie) in een nestkast kan duidelijk maken hoeveel energie de aanwezige jongen omzetten. De energie-omzet bij rusten, of be- delactiviteiten en andere inspanningen kunnen zo in kaart worden gebracht. In dit geval werd dat gedaan bij huiswinterkoningen (Troglodytes aedon) van Noord- en Zuid-Amerika, nauw ver want aan onze winterkoningen (T.troglodytes): minieme, maar kroostrijke zangvogels. Bij nestjongen van één tot elf dagen oud bleek gebedel een verhoging van 27 procent van het energieverbruik met zich mee te brengen ten opzichte van rustgedrag. Extra hevig bedelen leverde geen hogere kosten per tijdseenheid op, maar omdat zulke fanatieke pogingen ook langer volgehouden worden, kosten ze in totaal wel iets meer. Een verhoging van de energierekening met ruim een kwart lijkt aanzienlijk, maar in breder per spectief valt het mee. Door analyses van video opnamen van het prille gedrag van jonge win terkoningen en van de gegevens over hun groei kon het bedelen geplaatst worden binnen het totale activiteitspatroon en energiebudget. Per etmaal bleek de totale energie die aan bedelen werd besteed gering, variërend van 0,02 procent van het energiebudget van nestjongen van drie dagen oud, tot 0,22 procent bij de exemplar ar van tien dagen. Andere bewegingen en ac tiviteiten dan gebedel daarentegen slorpten twae tot negen procent van het energiebudget var respectievelijk jonge en oudere nestjongen op Ten opzichte van de dagelijks lichaamsgroei kwam de aan bedelen bestede energie overeen met 0,05 (jongen) en 2,3 procent (ouderen) var de energie die in nieuw weefsel werd geïn vesteerd. Voor niet-bedelactiviteiten waren cie cijfers daarentegen 5,1 en 98,8 procent. Dat geeft aan dat de lange-termijn en ergiekosten van bedelen waarschijnlijk geer aanzienlijke rolspelen. De communicatie van nestjongen over hun behoeften zullen zij nauwelijks beïnvloeden. In dat opzicht hebben de boekhouders onder e biologen één element minder in hun gereken met evolutionair verantwoorde kosten-batev strategiën: vragen staat jonge winterkoningen betrekkelijk vrij. Ze bedelen haast voor niets. Dat levert weer volop voer voor een ande e vraag: hoe eerlijk of doortrapt zijn jonge voge t- jes over hun al aanwezige maaginhoud, bij het opeisen van hun deel? De zorgen blijven. i' a »- - -r i - V- 26

de Steltkluut | 1998 | | pagina 28