4 plantenkennis bevattende collega floristen het probleem wél op konden lossen. Het duizelde mij bij de kennis die deze mensen tentoonsprei dde. De door mij opgemerkte libellen die schit terend als kleine bommenwerpers hun eitjes op het wateroppervlak van een poel bombardeerde, werden wat knorrig weggewuifd, "we zijn hier voor de planten" Al deze kennis is dit bewuste weekend weer eens op papier gezet. Over een jaar of wat kunnen we wéér eens gaan kijken. Misschien kunnen we dan concluderen dat het beter is geworden. Misschien ook niet. Een ding is zeker. Zonder dit soort specialisten, of het nu om vogelaars of plantofielen gaat, lukt het niet, we hebben ze nodig. De gegevens die dit soort mensen verzamelen zijn zo compleet dat het een schat aan gegevens vormt. De achteruitgang, of straks misschien de vooruit gang van de flora of fauna in een bepaald gebied valt alleen af te meten aan hun resul taten. Of ik ze nu nog steeds raar vindt? Ja. Het z jrl nog steeds rare kwasten. Mensen die ontzettend veel van één onderdeel van de natuur weten,}, maar niet betoverd raken bij de aanblik van ennl eier-bombarderende libel, die zijn raó r Tenslotte kan het een niet zonder het anöerj bestaan. Als er geen waterplanten meer zijn, kunnen de salamanders hun eitjes niet meari afzetten. Zonder salamander larven én zj- urstofrijk water door waterplanten maken veel libellen larven geen kans. Zo kan ik nog wel even doorgaan. Ze blijven raar. Maar als ik heel eerlijk ben, denk ik dat ik gewoon jaloers bei. Jaloers op hun kennis. Alle specialiste 1. opgelet! Ga alsjeblieft gewoon door met het verzamelen van gegevens. En als jullie rr ij tegenkomen op mijn vrije zondagmiddag, glazg kijkend aan de waterkant naar een libel waarven ik de naam niet eens wil weten, kijk dan maar niet vreemd op. Ik ben gewoon jaloers! De Vlaamse kreek foto: Hans van Hage 28

de Steltkluut | 1998 | | pagina 30