Bremrapen; ondergrondse uitzuigers Door: Marian Langeve d Tijdens de bloemdijktocht in de omgeving van Terhole op zaterdag 7 juni vonden we eerst één, later meerdere klavervreters, Orobanche minor, een rode-lijst soort. Een voor mij tot dan toe onbekende soort: reden om mij meer in deze soort te verdiepen. De Klavervreter behoort tot de Bremrapenfami- lie. Bremrapen, of te wel Orobanches, zijn merkwaardige organismen. Het zijn on miskenbaar planten: de bloemstengels ri jzen als vlammende toortsen op uit de grond en ieder bloemetje en ieder bloempje lijkt op het eerste oog op een orchidee. Maar er is iets vreemds aan de hand met bremrapen: de bloemstengels dragen nergens bladeren. Sterker nog, de plant heeft nergens blad groen. Bremrapen zijn parasieten, die via hun wortels van ander planten leven. Voor een hogere plant is dat een uitzonderlijke levenswijze. Zonlicht en koolzuur zijn immers overal voorhande, dus waarom afzien van de fotosynthese? Een parasiet is, hoe voordelig zijn leventje ook lijkt, volledig afhankelijk van zijn gastheer. Bremrapen hebben plantenliefhebbers altijd gefascineerd. Het zijn dan ook bijna altijd schit terende bloemen, net zo mooi als orchideeën, met diepe en heldere kleuren. Voor amateurs vormen ze echter een moeilijke groep: het is niet makkelijk om de soorten te onderscheiden. En soms heeft een soort weer vele ondersoorten en variëteiten. Bremrapen zijn echte wortelparasieten. De planten bevatten geen bladgroen. Als het stoffij- ne zaad uitkomt, moet het contact maken met de wortel van de waardplant. Dat is in onze sompige delta's niet gemakkelijk - wortels zitten nu eenmaal onder de grond en het aangewaaide zaad komt daar niet vanzelf. Dat een uitkomend zaadje net bij een wortel van een specifieke waardplant uitkomt - het gaat om enkel millime ters - lijkt het toeval te tarten. Maar het volume van een wortelstelsel van planten is groot, de fijnste wortel haartjes zijn voor ons onzichtbaar. Het bremraapzaadje wacht bovendien jaren zijn kans af. De nabijheid van de juiste waardplant Klavervreter en Klimopbremraap schijnt hem chemisch te prikkelen. Vervolgen ontstaat een ondergrondse knol, een orgaai waarin de parasiet en waardplant innig me". elkaar verbonden zijn. De meeste bremrapen doen er een paar jas. over om tot wasdom te komen. In de tussentijd zuigen ze hun waardplant uit. Alles hebben zn van hem nodig: water, mineralen en suikers. N. enkele maanden tot enige jaren ontwikkelen ziel vanuit de knol één of meer bloeistengels. Als d« plant eenmaal boven de grond uitkomt - en ds gaat net zo snel als een asperge - rijst d< stengel omhoog als in een griezelfilm en ziel tenslotte twee decimeter tot meer dan een halve meter boven de grond verheffen. De hoogte i.c bij de meeste soorten nogal variabel. Binnei een paar weken kan hij tot bloei komen. Door welke prikkel een Bremraap tot het vormer van een bloeistengel overgaat, moet in vee gevallen nog worden opgehelderd. Var Klavervreter is bekend dat hij veelal pas eer bloeistengel maakt als zijn gastheer gaa bloeien. Andere soorten lijken juist de bloei var hun gastheer vaak te hinderen. Sommige Brem rapen zijn nogal constant met hun tijdstip van 12 -

de Steltkluut | 1998 | | pagina 14