4 4 tot 11 oktober: Week van het Bos "De Week van het Bos" is bij onze zuiderbu ren een klassieker geworden; dit jaar zijn ze al aan de 20e editie toe. Jaarlijks worden ze herinnerd aan de waarde en betekenis die bossen hebben voor onze samenleving: rust, gezonde lucht, ontspanning natuur Maar bossen leveren ook minder opvallende diensten aan de samenleving. Ze bescher men de bodem, regelen de waterhuishoud ing, verschaffen werkgelegenheid aan vele mensen, leveren ons een hernieuwbare grondstof. Het bos is de woonplaats van vele levende wezens en is op verschillende plaat sen een belangrijk element in het landschap. Bossen kunnen een ongeëvenaard speel- paradijs zijn. Maar tegelijkertijd willen we bossen beschermen en behoeden voor over matige betreding en verstoring. Hier moet dus een gezond evenwicht tot stand komen. Bosvriendelijk spelen in speelvriendelijke bossen Wie heeft er tijdens de kinderjaren niet in het bos gespeeld? Het bos is één van de avontuurli jkste plekken die Vlaanderen rijk is. Logisch toch dat kinderen er graag willen spelen en op ontdekking gaan. De spannende sfeer van en de mystiek zorgen er voor een onuitputtelijke bron van inspiratie. Bovendien is het bos een plaats waar kinderen nog veilig kunnen spelen. Voor het bosbeheer zijn er voldoende redenen om aan de jongste onze bosrecreanten extra aandacht te schenken. Door het enorme bostekort in Vlaanderen en door de toenemende kwetsbaarheid van onze bossen is het voor kinderen steeds moeilijker om een plaats te vinden waar ze nog voluit kunnen spelen. Met het thema "speel in op het bos" wordt de sociaal-recreatieve functie van het bos centraal geplaatst. Bosrecreatie Bosrecreatie zit in de lift in Vlaanderen. Jaarlijks vinden steeds meer recreanten de weg naar het bos. De recreatieve functie van het bos krijgt dan ook steeds meer aandacht vanuit het bos beheer. De recreatievormen zijn heel divers: ven passieve wandel recreatie tot hardere vormer zoals bijvoorbeeld mountainbike. Sommie e recreatievormen zijn niet verzoenbaar met een duurzaam bosbeheer alhoewel er veel vraec naar kan zijn. Paintball bijvoorbeeld, waarbij verfpatronen worden afgeschoten die het bos n een mum van tijd onherstelbaar verwoeste Maar door het grote aantal recreanten dat van de beperkte oppervlakte bos wenst gebruik maken kunnen ook onderling spanningen ontstaan. Zo kunnen bijvoorbeeld fietsers die afwijken van de fietspaden ergernis oproepen bij wandelaar Ook tussen de verschillende bosfuncties kunnen bij een stijgende recreatiedruk spanningen ontstaan. Luidruchtige wandelaars die het bos kriskras doorkruisen kunnen schade berokken aan fauna en flora. Het vraagt van de bosbeheerder dus heel wat mensenkennis, beheersvisie en ove - 22

de Steltkluut | 1998 | | pagina 24