er vanaf de uitkijk op. Bovendien bezoeken ze slaapplaatsen en nesten van vogels. Een goede terreinkennis is daarvoor noodzakelijk. Bosuilen die het gehele jaar in hetzelfde gebied leven, beschikken daarover. Een gevarieerd dieet, eten wat er op dat moment voor handen is, is het gevolg. Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld Ransuilen die bijna uitsluitend muizen eten en daardoor in slechte muizenjaren gedwongen zijn weg te trekken. Niet dat ik ermee zit, maar omdat Bosuilen jongen van andere vogels uit het nest halen om aan de eigen jongen op te voeren, ben ik niet geneigd de stand van de Bosuil door middel van het ophangen van nestkasten toe te doen laten nemen. Een hoge Bosuilstand gaat namelijk gepaard met een lage stand van Sperwer en Ransuil. Twee soorten waar ik nogal wat onder zoek aan doe. De resultaten van dat onderzoek zouden door het ophangen van nestkasten voor Bosuilen beïnvloed worden. Voor mij een reden om geen nestkasten op te hangen. Laat de natuur maar zijn gang gaan: oude bossen met holen voor de Bosuil en jonge bossen zonder holen voor de Ransuil en de Sperwer. Geraadpleegde literatuur Cramp S. 1985. Handbook of the Birds c Europe the Middel East and North Africa! The Birds of the Western Paleatric. Volur.il 4. Oxford University Press. Oxford/Nev York. Husson. A.M. 1962. Het determineren van schedel resten van zoogdieren in braakball ?r| van uilen. Rijksmuseum van natuurlijke h s! torie. Leiden. Lange R., Twisk P., Winden A van Diepen beek A van. 1994. Zoogdieren van West] Europa. KNNV uitgeverij. Utrecht. Ferguson R.B.J. Lees M.L.D. 1987. Vogdl sporen, deteminatiegids voor sporen, veren braakballen, schedels en andere tekens varl Europese vogels. Tirion, Baarn. Mikkola H. 1983. Owls of Europe. T A [j Poyser, Calton. Vergeer J.W. Zuyien G. van. 1993. Broe i- vogels van Zeeland. Uitgeverij KNNV Stichting Uitgeverij SOVON. Utrecht. Tabel 1: prooien van de Bosuil in het Braakmanbos in mei 1998. Prooiresten verzameld als plukrest Prooiresten verzameld als braakbal Merel 1 Rosse Woelmuis 1 Zanglijster 1 Bosmuis 5 Pimpelmees 2 Huisspitsmuis 2 Huiszwaluw 1 Groenling 1 Boerenzwaluw 2 Dwergspitsmuis 1 Koperwiek 1 Bosspitsmuis 1 Vink 1 Huismuis 3 Huismus 3 Veldmuis 1 Vlaamse Gaai (volwassen) 1 Woelrat 1 Houtduif 1 Loopkever indet (schild 10 mm groot) 1 Konijn 8 Zangvogel indet. 5 Holenduif 1 Zangvogel indet. (insecteneter) 2 Koekoek 1 Ondergrondse Woelmuis Woelmuis spp. 1 1 Haas/Konijn 1 Konijn (van uitloper) 1 Huismus 1 12

de Steltkluut | 1998 | | pagina 14