Paddestoelsuccessie op verlaten spoorlijn Mechelen - Terneuzen (te Hulst) Neem vaker de trein gaat hier sinds 1968 niet meer op, men is aangewezen op de 'benenwagen'. De rails is bij 't oud ijzer gegaan, de bielzen zijn blijven liggen en de natuur kan zijn gang gaan. Positief Door de 'Knotwerkgroep' van de Steltkluut is enige jaren geleden een groot gedeelte van de spoorlijn ten zuiden van de Grote Kreekweg richting België goed werk geleverd door de spontane wildgroei van Berk, Els en Wilg drastisch weg te hekken en 't dode hout te laten liggen. Zeer positief voor paddestoelen, vogels en andere dieren. Nadelig is wel de over heersende 'opslag' van Grote brandnetel, Harig wilgeroosje en Braam. Het wordt plaatselijk on begaanbaar. Negatief De biotoop ten noorden van de Grote Kreekwec is drastisch veranderd in 1997. Aan de westkant heeft men 't noodzakelijk gevonden om ce dichte heester aanplant van het hockeyveld drastisch weg te hakken. Direct zonlicht is voer bepaalde soorten funest. Sindsdien is ook de zeldzame Oranjetipvlinder verdwenen! Mogelijk zijn de vlinderpoppen met 't loofhout versnip pert. Verandering Wat zal er veranderen als in de toekomst hier een toeristisch fietspad komt? Ook de kornet van een 'attractiepark annex camping' zal heel de omgeving aantasten. Resultaten: Diverse speurtochten naar paddestoelen op de oude spoorlijn leverden in drie jaar het volgend? resultaat: Agrocybe praecox Vroege leemhoed Aleuria aurantia /Grote oranje bekerzwam Amanita citrina /Gele knolamaniet Amanita phalloides /Groene knolamaniet Amanita rubescens /Parelamaniet Armillaria mellea s.l. /Echte honingzwam Ascocoryne sarcoides /Paarse knoopzwam Auriculariopsis ampla /Vals judasoor Bisporella citrina /Geel schijfzwammetje Bisporella sulfurina /Zwavelgeel schijfzwammetje Bolbitius vitellinus /Dooiergele mestzwam Boletus chrysenteron /Poodsteelfluweelboleet Boletus porospous Boletus rubellus /Rode boleet Calloria neglecta /Brandnetelschijfje Calocera cornea /Geel hoorntje Calvatia excipuliformis /Plooivoetstuifzwam Calycina herbarum /Gewoon poederkelkje Calyptella capula s.l. /Brandnetelklokje Cerocorticium confluens /Ziekenhuisboomkorst Chondrostereum purpureum /Paarse kostzwam Marasmiellus vaillantii /Halmruitertje Marasmius oreades /Weidekringzwam Megacollybia plathyphylla IBreedplaatstreef.- hoed Melanoleuca polioleuca s.l ./Zwartwitte veldric- derzwam Melastiza chateri /Gewoon korthaarschijfje Meruliopsis corium Papierzwammetje Merulius tremellosus Spekzwoerdzwam Mollisia cinerea /Gedrongen mollisia Mycena arcangeliana /Bundelmycena Mycena flavoalba Mycena galericulata /Helmmycena Mycena gal opus /Melksteelmycena Mycena haematopus /Grote bloedsteelmycena Mycena hiemalis Stronkmycena Mycena leptocephala Mycena polygramma /Streepsteelmycena Mycena pura /Gewoon elfenschermpje Mycena vitilis /Papilmycena Nectria cinnebarina /Gewone meniezwammetje Neottiella rutilans /Oranje mosbekertje Omphalina pyxidata /Roodbruin trechtertje

de Steltkluut | 1998 | | pagina 20