Bestemming Nederland: Alles wat u wilde weten over ganzen vertrekkende ganzen. In kwebbelende V- f rmaties vliegen ze over. Wat vertellen ze e kaar? Waar gaan ze heen? Welke ganzen- s tort koerst door de lucht? oor de heldere novemberlucht klinken de gelui- c ?n van trekkende ganzen. Ze zijn er weer! Dit is 9t spectaculairste natuurverschijnsel van onze reken, alleen te vergelijken met de tocht van c'3 kuddes wildebeesten door Afrika, f onderdduizenden ganzen vliegen vanuit het jorden en oosten naar ons land om er de rnter door te brengen op de rijkbegroeide :horren, de grazige weiden en de wateren die winters zelden dichtvriezen. De kleine riet- ganzen komen van Spitsbergen, de grauwe ganzen uit Scandinavië, brandganzen van Nova 2 ambla, rietganzen van de toendra's, rotganzen v an de Siberische kusten en kolganzen uit een ede strook van noordelijk Rusland tot diep in zië. Van enkele soorten uit die gebieden over wintert 80 tot 100 procent van de dieren in f ederland. Alle reden om de ganzen een uitge- breid onder de loep te nemen. 'at vertellen de ganzen elkaar? anzen houden in de lucht oogcontact met kaar, maar blijven ook door hun stem met kaar verbonden. De groepen leven heel soci- c al en binnen de groepen houden de families van ouders en jongen altijd contact met elkaar: ie vliegen in eikaars buurt en roepen naar elkaar. la een verstoring (op grote hoogte door vliegtui- Uit: Grasduinen november 1998 gen of iets anders waar ze van schrikken) valt de groep vaak uit elkaar. Dan roepen ze zeer luidruchtig tot de formatie zich heeft hersteld. Juist omdat ze op basis van ervaring (en niet instinctief) navigeren, ontstaan er soms hele discussies in de lucht. Een groep heeft immers wat de koers betreft de vrije keuze, al oriënteren ze zich vaak op de waterpartijen. Komen ze boven een splitsende waterloop of zien ze twee meren, dan splitst de groep zich kibbelend. Uiteindelijk komen ze er samen altijd uit en vervolgt de hele groep zijn weg. Waarom vormen ganzen een V-teken in de lucht? Lange tijd dacht men dat ganzen elkaar in hun V-formatie uit de wind hielden. De gans aan de kop zou de meeste wind vangen, de vogels erachter minder. Onderzoek naar de aërody namica van de ganzenvleugel kon deze gedachte niet bevestigen en tegenwoordig heeft men de 'slipstreamtheorie' laten varen. Nu denkt men dat de V-formatie de ganzen de gelegen heid geeft om zowel zicht te houden op de voorgangers als de route die gevlogen wordt, zodat ze die goed kunnen inprenten voor latere vluchten. Ganzen vliegen immers niet op in stinct maar op basis van ervaring. Voorspellen trekkende ganzen vorst? Mensen trekken conclusies uit de vlucht van zwaluwen en ganzen om het weer te voor spellen. Hoogvliegende zwaluwen brengen mooi weer, binnentrekkende ganzen nemen de kou uit noordelijke en oostelijk Europa met zich mee. De biologen die de ganzentrek onderzochten, hebben het verband niet kunnen vinden. Veel ganzen vertrekken wel met de wind in de rug en het is bekend dat de kou vaak met een noord westelijke stroming naar West-Europa komt. Maar wanneer de wind onderweg draait en ze hem tegen krijgen, trekken de ganzen gewoon verder. Alleen echte vogelkenners kunnen iets over het weer vertellen: als de taiga-rietgans massaal naar ons land komt, is het in Oost-Europa 21

de Steltkluut | 1998 | | pagina 23