4 jen mooi project in gedachten met van die hele rude knotwilgen waar je bovenin de knot languit :ou kunnen liggen als die niet helemaal hol zou rijn van ouderdom. Ze staan aan de Matthi- isstraat in Koewacht. Vanaf de tweede Verkort- ng naar het zuiden kom je daar vanzelf langs, van de linkerkant, in een lage wei, tegen het bos ran de Plasschaert aan. U mag komen wanneer j wilt, maar als echte knotter kun je het toch niet naken om later dan half tien aan te komen. Tussen de middag worden we verwacht bij Geert Ottens thuis voor de broodnodige ver- snapperingen. Doet u wel wat oude, maar warme kleren aan? Voor meer informatie over deze KNOT - OUD en NIEUW kunt u natuurlijk altijd even bellen: 0115-617004. Hoe heet die plant? Uit: Grasduinen november 1998 Mie durft de flora's van Heukels en Heinsius op de helling te zetten? Bioloog Jan Marij- lissen riep deze uitdaging over zich zelf af. En tekende daarmee voor vijf jaar monniken werk. Het resultaat is een cd-rom die van determineren kinderspel maakt. "Dit is de ?lora voor de 21e eeuw". Hoe maak je een gebruikersvriendelijke flora? Een nadeel van een traditionele flora is dat hij maar op één manier is 'ontsloten'. Je moet in de meeste gevallen éérst opzoek gaan naar de planten familie. Daarna moet je via de geslacht stabel op zoek naar het planten geslacht. Is dat gelukt dan zoek je verder tot je uiteindelijk op de plantensoort uitkomt. Tijdens die hele zoektocht moet je constant kiezen tussen twee mogelijkhe den. Maak ergens één verkeerde keuze en je gaat de mist in. Of de plant is zelfs helemaal niet te vinden. Bijvoorbeeld omdat gevraagd wordt naar de bloemvorm terwijl je die bloem niet bij de hand hebt omdat het herfst is! Dan moet je dus tot het voorjaar wachten om te weten te komen hoe die plant, die je tijdens een wandeling tegenkwam, nu eigenlijk heet. Déze flora werkt dankzij de mogelijkheden van de computer een stuk gemakkelijker. Je kunt op veel meer manieren en in een willekeurige vol gorde zoeken. Het principe: geef een bepaald kenmerk van een plant aan, bijvoorbeeld bloemkleur 'geel', en je krijgt een verzameling van planten voorgeschoteld met dat kenmerk: alleen geel- bloeiende bloemen. Kies vervolgens bij blad voor kruisgewijs en van de verzameling geel- bloeiende planten blijven alleen die met kruis gewijze bladeren over. Aantal kroonbladeren? Vijf. Aantal meeldraden? Twintig of meer. Blad- vorm? Stomp. Uiteindelijk loopt de teller links boven terug tot één: St. Janskruid. Je ziet er een aantal mooie dia's van en een beknopte beschri jving. Naar keuze wordt zelfs de wetenschap pelijke naam Hypericum perforatum voorgelezen. Wie nog meer wil weten, schakelt met één muisklik over naar de encyclopedie, die de eigenlijke basis van het programma vormt. Daar komt werkelijk alles over de gevonden plant aan het licht. Dat hij behoort tot de her- sthooifamilie bijvoorbeeld, maar dat hoefde je dus niet eerst vast te stellen voor je hem kan 27

de Steltkluut | 1998 | | pagina 29