benoemen. En de zoektocht had ook kunnen beginnen met leefomgeving (ecotoop) of wortel stelsel van het sint-janskruid. Computer-bioloog? Wat oudere mensen zullen zich misschien nog afwachtend opstellen. De ontwikkelingen met de computer gaan razendsnel. In hoeveel huizen staat inmiddels al niet een computer? 'Voor de kinderen' misschien, maar wie deze flora eens probeert, kan er binnen de kortste keren mee werken. Vijf jaar geleden is met de ontwikkeling van een versie voor middelbare scholen begonnen. Malmberg bleek graag bereid de schoolversie van het programma uit te geven. Inmiddels maken er rond 50.000 leerlingen uit de brugk lassen (ook in Zeeuws Vlaanderen) van de flora gebruik. Met succes, want de meesten blijken erin te slagen binnen korte tijd vier planten soorten te determineren! Vanuit de hang naar volledigheid ontstonden er al snel plannen voor een uitgebreidere pub lieksversie van de flora. Het moest een flora worden die zowel volledig, mooi, als gebruik ersvriendelijk was. Daarom bevat de pub lieksversie die nu net uit is. als basis een ency clopedie van alle planten die in Nederlanc voorkomen, ruim 1400. En niet, zoals in de schoolversie, de 505 meest voorkomende planten. Een van de leuke, extra mogelijkheden van de publieksversie is de atlas. Daarin kun je een gebied 'aanklikken' en te weten komen wat er allemaal groeit. Maar je kunt ook het verspreid ingsgebied van een bepaalde plant projecteren. Of gegevens over liefst 2050 natuurgebieden vinden. Een excursie organiseren wordt zo een fluitje van een cent. Zo kun je vooraf kijken welke planten er voorkomen en bovendien op zoeken welke op de geplande datum in bloei staan. En zo zijn er nog tientallen toepassingen te bedenken. FLORACURSUS ZEEUWS-VLAANDEREN Het IVN, Natuurbeschermingsvereniging 't Duumpje en De Steltkluut organi seren vanaf maart 1999 een floracursus. Deze cursus zal bestaan uit een aantal theorie-avonden, maar de nadruk ligt op excursies. Enige voorkennis is niet nodig; er wordt gestart op basisniveau. Het doel is om hogere planten niet alleen te leren determineren/herkennen aan de hand van de algemene familiekenmerken, maar juist aan de hand van de standplaats of biotoop. Opgeven en meer informatie: Oost-Zeeuws-Vlaanderen: Marian Langeveld, 0115-648430; West-Zeeuws-Vlaanderen: Geertje van der Krogt, 0117-302165. 28

de Steltkluut | 1998 | | pagina 30