Nieuwe uitgaven Verzameld door: Marian Langeveld Tiet de feestdagen in het verschiet verschijnen nieuwe boeken op de markt. )e Stichting Uitgeverij KNNV bestaat 15 jaar en dat vieren ze met 15 jubileumboeken. foor de natuurliefhebbers, in het bezit van een computer met cd-rom, verschijnen voor dit ïieuwe medium steeds meer uitgaven. len selectie voor uw verlanglijstje: 'laaien inde polder Planten in de polder, N. Jonker en W. Menkveld. f 32,50. Uitg:Schuyt Co. De Nederlandse polders zijn rijk aan graslanden die doorsneden worden door tal loze sloten. Graslanden, sloten en slootkanten herber- 'i gen een prachtige flora, s Vooral in het voorjaar en de zomer zorgen de planten voor kleur in de polders. Steeds meer boeren zetten zich actief in om de plantensoortenrijkdom van de polders te be houden en te ontwikkelen. Ook recreanten en ouitensporters zien de pracht van het polderge bied; ze gaan er fietsen, wandelen of varen. Speciaal voor dit soort mensen is deze gids gemaakt. Zij willen graag weten hoe doe planten heten, maar worden afgeschrikt door een standaard-veldgids met meer dan 1000 soorten. In Planten in de polder staan alleen de ken merkende plantensoorten van de Nederlandse polders. Dat zijn er iets meer dan 150; deze worden overzichtelijk, en geïllustreerd met fraaie foto's beschreven. Bovendien is aandacht besteed aan het specifieke beheer dat elke soort nodig heeft om tot volle bloei te komen. De knappe detailtekeningen zijn van de hand van Adrie van Heerden Kleine dieren in het bos, L.-H .Olsen, J. Sunesen en B. Pedersen. f 49,50. Uitg: Schuyt Co. In het bos wemelt het van het leven; er groeien veel ver schillende bomen en planten en er wonen allerlei vogels en zoogdieren. Maar het échte leven speelt zich af in het klein. Honderden in secten, spinnen en andere ongewervelde diertjes leiden er een voor het menselijk oog verborgen bestaan. Maar het zijn juist die kleine diertjes die de basis voor het leven in het bos vormen. Zo zouden er zonder insecten geen vogels zijn en zonder spinnen juist weer te veel insecten. In Kleine dieren in het bos worden meer dan 800 soorten van het 'lagere' dierenleven in het bos beschreven en getoond; naast de al ge noemde insecten en spinnen ook slakken, mij ten en wormen. De vlinders worden in alle stadia uitvoerig beschreven. Het boek sluit af met een overzicht van de sporen die de kleine dieren in het bos achterlaten op bomen, planten en paddestoelen. Kleine dieren in het bos is een gemakkelijk te gebruiken, zeer overzichtelijke gids voor zowel kinderen als volwassenen. Aan de hand van de meer dan 900 kleurenillustraties kunnen de soorten moeiteloos -en vaak in hun minibiotoop- herkend worden. De tekst van de Deense bioloog Lars-Henrik Olsen geeft informatie over het vaak boeiende leven van de dieren en over hun onderlinge afhankelijkheid. Grasduinen aanbiedingen: Vogels in de kijker, A van den - Berg en D. Lafontaine. Prijs f 49,50 (incl. verzendkosten) te bestellen bij Grasduinen te Hoofd dorp giro: 533.939 o.v.v. "Gids Vo gels' De beste manier om vogels te leren kijken is onder begeleiding Jj van een gids. Het boek 'Vogels H in de kijker' is weliswaar een gids op papier, maar hij is bijna zo goed als een deskundige van vlees en bloed. Per regio door heel Nederland, België en het noorden van Frankrijk worden dè vogelgebieden voorgesteld. U krijgt tips over de beste tijden om zo'n gebied te bezoeken, welke soorten er in de 29

de Steltkluut | 1998 | | pagina 31