se lappen gedocumenteerd met tabellen. Voor onderscheiden vegetatietype beschrijven zij lie standplaats en gaan zij in op de structuur, de ucessie, de verspreiding en het beheer. De el st wordt ondersteund door vele kleurenfoto's, je spreidingskaarten, tabellen en diagrammen. Veldgids Mossen, Klaas van Dort, Chris Buter, Paul van Wielink, Prijs f49,95 Mossen groeien overal: be halve in de vrije natuur ook in de gazons, tussen stoeptegels, op daken en grafzerken. In de Veldgids Mossen komen een hon derdtal algemene soorten aan de orde. De meeste soorten zijn met het blote icg of met de loep te herkennen. In de determi- ic tiesleutels wordt dan ook voornamelijk ge- )i lik gemaakt van veldkenmerken. Per soort is normatie opgenomen over landschapstype en n iieu. Deze factoren zijn in samenhang met de jroeiplaats van groot belang bij het herkennen r op naam brengen. or de vele prachtige tekeningen stonden /erse mosplantjes centraal. Als aanvulling zijn o'o's in kleur en zwart/wit opgenomen. Dankzij k ofdstukken over ecologie en biologie is dit ioek meer dan een veldgids. Het is tevens een ui stekende leidraad bij moscursussen. Bevat sen literatuurlijst en een verwijzing naar infor matie over mossen op Internet. Onmisbaar voor beginners én kenners. L zersservice NATUUR TECHNIEK cd-rom: De Noordzee cd-rom, alles over de Noordzee in beeld, tekst en geluid. Uitgave: Natuur Techniek in samenwerking met ETI (Het Ex pertisecentrum voor Taxono- mische Identificatie te Amster dam. Prijs: f 49,90 fexcl. verzendkosten) te bestellen bij Natuur Techniek, antwoord nummer 1, 6160 VK Beek. Deze prachtige cd-rom is dé interactieve vraag baak voor iedereen, van jong tot oud, die in de Noordzee geïntersseerd is. Aan de orde komen onder meer: de geschiedenis van de zee, de dieren die er leven, de visserij, de recreatie, de geologische processen en de vervuiling. Deze cd-rom is samengesteld door het ETI en biedt een unieke, rijke én leuke bron van infor matie voor het opzoeken van feiten of zomaar 'door te bladeren'. Het navigeren door de Noordzee cd-rom is een voudig: muisklikken leiden naar de diverse on derwerpen, geïlusstreerd met fraaie foto's en bijzondere (onderwater) video's. Hyperlinks verbinden de teksten onderling. Handige zoek- mechanismen maken de informatie snel toe gankelijk. Een 'multimedia portfolio' combineert alle foto's en video's. Inhoud Vanuit de centrale pagina kunnen alle onderde len van het programma opgeroepen worden door de knoppen aan de linkerzijde(inleiding, hoofdthema's, trefworden, intermezzo, fotoal bum, quiz) met de muis aan te klikken. Evenzo is het mogelijk om vanuit elk willekeurig venster op deze cd-rom terug te keren naar deze cen trale pagina. swr Vogels in Europa cd-rom, alle 447 vogelsoorten van Europa in beeld en geluid. Samenstellers ETI The Expert of Taxonomie Identification Univer siteitvan Amsterdam. Prijs f99,00 (excl. verzendkosten) te bestellen bij: Natuur Techniek, antwoord nummer 1, 6160 VK Beek. Vogels in Europa is de Nederlandse uitgave van Birds of Europe 2.0. Deze Nederlandse uitgave is volledig geactualiseerd met vele nieuwe vo gelsoorten (voornamelijk in Oost-Europa) en geeft op een gemakkelijke wijze toegang tot gedetailleerde informatie over alle 447 vogel soorten die momenteel in Europa leven, Deze cd-rom geeft van iedere vogelsoort een uitgebreide beschrijving, voorzien van kleuren foto's en illustraties. De talrijke interactieve ver- spreidingskaarten tonen de gebieden waar de vogels gedurende de verschillende jaargetijden verblijven. Bovendien kunt u luisteren naar de typische zanggeluiden van iedere soort. Vogels in Europa is de eerste volledige actieve multimediagids van alle vogelsoorten in Europa en daarmee hèt naslagwerk voor zowel de gespecialiseerde vogelkenner alsook voor be ginnende vogelliefhebbers. 31

de Steltkluut | 1998 | | pagina 33