Verslag van het inventarisatieweekend in het Vlaams district van 10 t/m 12 juli 1998 Door: Peter Maas Overnachten op het Fort Bedmar te Klinge net over de grens met België, is overnachten vlak in de buurt van het zwaartepunt van het Vlaams district voor zover dit in Nederland ligt. Daar vandaan is het nog geen vijf minuten lopen naar de befaamde Kriekeputten, enkele kleine waterpartijen, gelegen in Pleistoceen dekzand- gebied. Wat is het Vlaams district, wie is er ooit op het idee gekomen om het te benoemen en kunnen we daar op het eind van de 20e eeuw nog iets van terugvinden? Dat waren de vragen die dit weekend centraal stonden. Er werd inge zet op een maximale 'streepjescode', dus zo veel mogelijk hokken, zoveel mogelijk soorten. Floristen werden geformeerd tot groepjes, zodat plaatselijke kennis van de topografie werd ge combineerd met landelijke soortenkennis. De vraag 'waarom is het die soort? werd tot verve lens toe gesteld, maar was iedere keer weer buitengewoon leerzaam. In totaal werden 23 hokken geheel of gedeeltelijk bezocht. Daarbij werden 483 soorten aangekruist met een totaal aan 3.555 waarnemingen. Na afloop was het Zeeuwse deelnemersveld en thousiast. Niet Zeeuwen vroegen zich in stilte af: 'was dit nu alles?'. Zandgrond in Zeeland is er, zeker buiten de duinen, niet veel. Landelijk gezien ligt dit wel even anders en dit verklaart veel van het verschil in beleving. Veel van de gevonden soorten zijn immers vrij gewone zandsoorten die je in het grootste deel van Zee land tevergeefs zult zoeken. Sommige vondsten werden zelfs door de landelijke Floristen niet eens als bijzonder genoemd, waar we als Zeeu wen toch wel even warm voor lopen. Bijvoor beeld een nieuwe vindplaats van Waterviolier, Akkerereprijs, Kruipend zenegroen, Bosveld kers, Heggenduizendknoop, Stijf havikskruid of het Driekleurig viooltje. Meest bijzondere soorten welke dit weekend binnen het Vlaams district werden gevonden waren Akkerandoorn, Grote leeuwenklauw, Stij ve zegge, Vlottende bies, Bleekgele hennepnet- el, Moerashertshooi, Drijvende waterweegbree, Moeraswederik, Duizendknoopfonteinkruid en Liggende ganzerik. Vreemde eend in de bijt wel licht was het Groot glaskruid langs een stoep rand in het dorp Clinge. Na afloop werd nog een bezoek gebracht aan Canisvliet bij Westdorpe. Een brakke kreek met drassige oevers, bekend om het voorkomen van Kruipend moerasscherm. Inderdaad werd de soort gevonden al was het aantal teleurstellend. Tevens werd een afwijkende vorm gevonden van het Groot moerasscherm. Met kruipende, bovengrondse uitlopers, wortelend op de kno pen. Het verschil met het Kruipend moeras scherm wordt daardoor wel erg klein en even werd gedacht aan een kruising tussen de twee soorten. Bestudering van verzameld herbarium materiaal zal hier uitsluitsel over moeten geven. Aankondiging: Stripboek de> /fyö4' In 1996 werd te Hulst Het Intergemeentelijk pro ject Het Land van Reynaert opgericht. De leden streven naar de gezamenlijke promotie van de streek en van het Reynaertverhaal. In de lente 1999 zal het stripboek Reynaert de Vos uitgegeven worden. Men kan hier op inte kenen o.a. bij de Gemeente Hulst Intekenprijs: f 8,50 Na verschijnen: f 10,00 Na verschijnen is de strip te koop aan de balie van de gemeenten in Het Land van Reynaert, de toeristische diensten en in de betere boek handel. Voor nadere informatie: 0114-389148 21

de Steltkluut | 1999 | | pagina 27