Even bijbomen Alweer een tijdje doe ik "aan" het milieu. Dat wil zeggen ik probéér aan het milieu te doen. Ik eet minder vlees, het vlees dat ik eet heeft vaak ge scharreld. De zeepmiddelen worden unaniem van één merk aangeschaft, terwijl nog niemand mij heeft aangetoond dat dat ene merk inder daad ook beter is voor ons milieu. Maar goed, ik slaap er een stuk beter van. Ik rij wat bewus ter auto, koop bewuster artikelen die wat langer mee gaan let op het milieu keur als dat er op zit. Ja, het gaal goed daar in Biervliet. Met mijn afval is het helemaal goed geregeld. Als een brave Jan-modaal scheid ik bij de bron. Grijs bij grijs, groen bij groen, kurk, plastic flessen en blik apart. Ik geeft met een ferm gebaar overbo dige verpakkingen in winkels terug. Lekker puh! Ik heb ook een chemo box. U heeft hem ook ge kregen. In de gemeente Terneuzen is hij rood, met een witte deksel. In een chemo box wordt je geacht om afval te doen dat niet geschikt is om bij het normale "grijze" afval terecht te ko men. Batterijen, verfresten, olie, inkt etc. Die chemo box komen ze een paar keer per jaar op halen. Sorry, als u werkt, dan geldt dit niet voor u. Want bij de gemeentes gaan ze er nog altijd Door: Hans van Hage, kritisch "milieu'' liefhebbei Foto: Hans van Hage van uit dat werkende mensen schijnbaar geer chemo box nodig hebben. Ik heb het geluk da ik onregelmatig werk. Ik mag wel eens eer avond werken en de dag daarop uitslapen. Zc ook die dag dat de Chemokar door de straa kwam, nu twee jaar geleden. Een vaag melodie tje in de verte deed mij een glimlach op de lip pen toveren, ha, IJs! Dichter bij komende ble ken er ook stemmen uit de luidspreker van de ijsco wagen te komen. TETEMOTAR TIS TINS TE WETSTAATTETEMOTAR TIS TINS TE WETSTAATgevolgd door een mechanisch deuntje. Nu ben ik een liefhebber van ijs, maai niet om half 10 's morgens dus draaide ik mi om. Tot dat ik mijn nieuwsgierigheid niet mee kon bedwingen.... Ik sprong uit bed, schoot eer kamerjas aan en ging naar beneden. Bij de voordeur gekomen zag ik nog net hoe een ou dere buurvrouw van ver voorbij de pensioenge rechtigde leeftijd met een tevreden gezicht er een waarschijnlijk lege chemo box huiswaarts keerde. In de verte verdween de ijsco kar, DE CHEMOKAR IS IN DE WESTSTRAAT.... DE CHEMO KAR IS IN DE WESTSTRAAT.... Kijk, onze overheid wil ons milieu bewust ma ken. We worden moreel geacht ons afval te scheiden. Als dit niet bijdraagt aan een schoner milieu draagt het in ieder geval wel bij aan eer beter milieu besef. Als je je afval scheidt dan zie je wat voor een troep je produceert. Onze ge meentes worden geacht die milieu gedachte bi u over te brengen. Zij worden geacht u in staat te stellen om u afval naar behoren te scheiden Het scheiden van glas is al lang geaccepteerd In veel gemeentes in Nederland wordt de burgerl op een eenvoudige manier ook in de gelegen heid gesteld om blik en plastic flessen in te Ie veren. In Zeeuws Vlaanderen is dat weer eens niet te doen. Laten we onze grootste gemeente eens als voorbeeld stellen. Op slechts éér plaats staat er naast de glascontainer ook eer blikcontainer. Over plastic flessen wordt waar schijnlijk binnenkort beslist dat het niet rendabe is om die gescheiden op te halen. De chemokar komt op werkdagen door de straat waarbij je maar moet raden of het de ijsboer of de chemo kar is. Als je dan nog als brave burger het dinc 22

de Steltkluut | 1999 | | pagina 28