w Dauwtrappen in het Heilige Land Door: Jan Flacge Het dauwtrappen op Hemelvaartsdag is bij de Steltkluut al lang een vaste traditie. De wandeling met ontbijt van 1999 was al de vijftiende in een onafgebroken reeks. Deze wandeling ging naar wat in de volksmond "Het heilig land" wordt genoemd n.l. de om geving van Lamswaarde en Kuitaart. (Het zou misschien leuk zijn als iemand de her komst van deze naam eens wil verklaren, er waren toch wel meer "straf katholieke" ge bieden in Zeeuws Vlaanderen??). 's Morgens vroeg om vijf uur er zijn betekent om ruim voor vier uur opstaan, want je moet klaar staan om op tijd opgehaald te worden. Als na tuur- en milieuvriendelijk iemand wil je immers toch zoveel mogelijk met elkaar meerijden. In het verleden heb ik enkele dauwtrap wandelin gen mogen organiseren, dit jaar was ik alleen maar "telefoonadres" waar deelnemers zich konden opgeven. De laatste 2 jaren was er een teruglopende belangstelling, dus bleef het tot op het laatste moment een spannend gevoel om te weten hoeveel deelnemers er dit jaar weer zou den zijn. Uiteindelijk werden er toch ruim 20 deelnemers geteld. Aan de excursieleiders zou het niet gelegen hebben, want met mensen als Joop de Bakker en Peter Maas ben je van goe de uitleg verzekerd. Het was redelijk goed weer, alleen was er nogal veel wind om de vogelgeluiden goed te kunnen horen. En op zo'n "vroege-vogel' excursie gaat het inderdaad om het horen van de vroege vo gels. Het is toch nog wel gelukt een behoorlijk aantal geluiden te horen en te herkennen. De Blauwborst, die zich meer en meer in Oost Zeeuws Vlaanderen laat zien, de kleine Karekiet in het riet in de kreekjes, de Zwarte roodstaart rondom een boerderij, natuurlijk de nodige Me rels, Zanglijsters, Winterkoninkjes, een Zwart kop, nog diverse andere soorten, kortom de verwachte variatie in riedeltjes, toonladders, ge fluit enzovoort was ruimschoots aanwezig. En verder gaat het tijdens zo'n wandeling toch ook om de onderlinge gezelligheid. En bloemdijken zijn altijd mooi, ook om zes uur in de vroege gen. Wist U trouwens dat Zeeuws Vlaanderan elders in Nederland bekend staat om het mas-l saai aanwezig zijn van het Fluitenkruid langs del wegbermen in deze tijd van het jaar? En jel staat er van te kijken hoeveel verschillende plantensoorten voorkomen in een goed onder houden wegberm. Daar zie je te voet ook veel meer van dan per fiets of per auto. Het ontbijt na afloop van de wandeling (voor de meesten om ruim acht uur) was bij de fami ie Verbruggen in de schuur. Deze schuur dateert uit ongeveer 1760, helemaal precies is het niet meer na te gaan. Toen wisten ze heel goed hoe je een schuur moest bouwen, want het geheel ziet er na bijna 240 jaar nog steeds heel dege lijk uit en je verbaast je over de kunstige tech niek en manier van bouwen, vooral van de dak constructie, zodat er in de grote ruimte toch geen hinderlijke palen staan. Tussen het stro was een lange tafel gedekt en voorzien van de nodige broodsoorten, beleg in alle soorten en maten, koffie, thee, sinassap (met lekkere sui ker op de rand van het glas), ieder zijn ei hoor de er bij, als extra waren er nog warme brood jes, recht uit de oven, kortom er was voor ieder een ruim voldoende. (Wat blijft er na zo'n eve nement een enorme afwas achter!). Al met al, beide Marianne's, Marianne Lundahl voor de organisatie van de excursie en Marian Verbruggen voor de organisatie van het ontb t, allebei bedankt voor het fijne begin van deze Hemelvaartdonderdag. En Joop en Peter, be dankt voor het gidsen en voor de uitleg. Hope lijk is er een volgende dauwtrap excursie in het jaar 2000 want een dergelijke traditie mag naar mijn idee niet verloren gaan. Daarvoor zijn er nog ruim voldoende mogelijkheden. Een stil e wens voor volgende dauwtrap excursies heb k wel: meer deelnemers. In het verleden waren er aantallen deelnemers van veertig, vijftig en zelfs meer. Hopelijk komt dat weer terug. Mogeli k zitten er onder de Steltkluutleden ook nog aarci- ge ideeën??

de Steltkluut | 1999 | | pagina 28