w Teken, je kunt ze maar beter bloedserieus nemen. Zodra de knoppen aan de bomen doorbreken, krijgen natuurliefhebbers de kriebels: heerlijk de bossen in, wandelen over de hei. In deze tijd van het jaar begint ook het seizoen van de teek. Deze spinachtige parasiet heeft het op u voor zien! Want naast het drinken van uw bloed, brengt de teek ook ziekten over. Zo'n 25 pro cent van de teek in Nederland is besmet met de bacterie Borrelia burgdorferi, die de ziekte van Lyme veroorzaakt. Als u een tekenbeet niet op de juiste manier behandelt, kunt u de ziekte van Lyme of een recent ontdekte ziekte human gra nulocytic ehrlichiosis (HEG) krijgen. De ziekte HEG komt in Nederland gelukkig nog weinig voor. Desondanks is er wel reden tot on gerustheid, want naast de Verenigde Staten is de bacterie die HEG veroorzaakt, nu ook in West-Europa ontdekt. De symptomen bestaan uit zware hoofdpijn, koorts en spierkrampen. In het ergste geval treden leverstoornissen op. Hoewel deze ziekte goed te behandelen is met antibioticum, is het van groot belang dat de dia gnose zo snel mogelijk gesteld wordt. Symptomen Ook in Nederland worden steeds meer gevallen van Lymeziekte geconstateerd. De grote boos doener, de teek, leeft in vochtige, laagbegroeide en bosrijke gebieden. Een teek bezit de gave om de uitstoot van CO waar te nemen, waarna hij zich op een prooi (u bijvoorbeeld) laat vallen. Hij bijt zich vast in de huid van de gastheer en zuigt zich vol bloed. Een snelle verwijdering van de teek is van groot belang, omdat de teek mo gelijk binnen 24 uur al speeksel en darminhoud in de wond zal injecteren. Als de teek besmet is met de bacterie Borrelia burgdorferi, dan krijgen slachtoffers binnen drie weken een rode ringvormige huiduitslag rondom de beet. Binnen enkele weken tot maanden kunnen dan de symptomen van de Lymeziekte ontstaan. Deze zijn vermoeidheid, hoofdpijn en gewrichtsaandoeningen. Maar ook hartklachten, aandoeningen aan het zenuwstel sel, verlammingen in het gezicht en zelfs blij vende invaliditeit zijn de ernstige gevolgen van deze ziekte. Voorzorgmaatregelen Nog altijd is er geen vaccin ontwikkeld om u te wapenen tegen de terreur van de teek. Om het risico van besmetting te verkleinen kunt u letten op het volgende: Houd het lichaam tijdens wandelingen zo veel mogelijk bedekt; Controleer het lichaam regelmatig op te kenbeten; Als u gebeten bent, verwijder de teek dan zo snel mogelijk met een speciaal hier voor ontwikkelde roestvrijstalen pincet. Verdoof de teek niet met alcohol, olie of nagellak. U loopt dan het risico dat de teek schrikt en zijn speeksel en darmi >- houd in de wond spuit, waardoor juist in fectie ontstaat; Noteer de datum waarop u gebeten bert. om deze bovenstaande symptomen te melden aan uw huisarts. Er is een uitgebreide informatiefolder ontwikkeld door de Stichting Samenwerkende Artsen- en Adviesorganisaties in de Gezondheidszorg (SAAG). Deze folder wordt op aanvraag grats verstrekt. Ook is bij hen het complete tekenve - wijdersetje 'teek it easy', dat bestaat uit een speciaal roestvrijstalen tekenverwijderpince een desinfecteermiddel en uiteraard de informa tiebrochure, te bestellen. Stuur hiervoor een in gevulde girokaart of Eurocheque met een bi drag van f 17,50 op naar Stichting SAAG, Pos - bus 160, 1540 AD Koog aan de Zaan. De SAAG zit ook op internet: www.saag.nl 28

de Steltkluut | 1999 | | pagina 30