Belangrijk is ook dat het maaisel wordt afge voerd. Hierdoor wordt de bodem minder voed selrijk, wat betekent dat er meer soorten plan ter kunnen groeien. Op erg voedselrijke plaat sen staan vaak alleen maar grassen of brand netels. Onderzoek naar effecten van gefaseerd rr ^ibeheer I de periode 1995-1998 is in opdracht van het Ministerie van LNV onderzoek verricht naar de erecten van gefaseerd maaibeheer op de onge- v. rvelde fauna. In het al- gemeen profiteerden s orten die in de vegetatie leven, zoals dagvlin ders, snuitkevers, haantjes, wantsen, cicaden er veel spinnensoorten. Soortengroepen die op dj bodem leven worden vermoedelijk weinig be- loed. Nader onderzoek is nodig, maar de ibeveling om gefaseerd te maaien blijft ech- recht overeind staan! Funest beheer rmen in Zeeuws Vlaanderen onze streek hebben we een zeer dicht wegen- 3t en dus vele kilometers wegbermen. Zo heeft het waterschap Zeeuws Vlaanderen alleen al 00 km weg in beheer. Daar komen nog eens wegen van het Rijk, Provincie en Gemeenten 1 en dan zijn er ook nog de kanaalbermen en ue spoorwegbermen. Hoewel de verharde delen an deze verkeerslijnen een aanzienlijk deel van ;e ruimte in beslag nemen, kunnen hun ber- ien, als ze een behoorlijke oppervlakte beslaan en goed beheerd worden, van belang zijn als roene verbindingsbanen. Ze kunnen be- chutting, nectarplanten en oriëntatiepunten eden en als een tijdelijk of zelfs permanent abitat dienen. Rijksweg Perkpolder- Hulst Huidig bermbeheer Door aangepast beheer is de kwaliteit van de bermen langs b.v. rijks- en provinciale wegen de laatste jaren zeker wel wat verbeterd. Ook het bermbranden is, doordat het verboden is, drastisch afgenomen. Toch kunnen we vaststellen dat er op zeer wei nig plaatsen sprake is van een ideale berm en dat er geen natuurvriendelijk bermbeheer wordt toegepast. Een hoge verstikkende vegetatie, voornamelijk bestaande uit grassen, gevolgd door een desastreuze kaalslag van bermen en sloten vanaf half augustus is meer regelmaat dan uitzondering. Steeds vaker constateren wij dat vooral op dijk- taluds het maaisel niet wordt afgevoerd en ook het afvoeren van maaisel van wegber men wordt door de hoge afvoer- en stortkosten steeds meer achterwege gelaten. Het huidige maaibeheer is voor dieren een re gelrechte ramp. In één keer worden alle nectar planten, waardplanten, beschutting en dekking weggevaagd. Eieren, rupsen en poppen verdwij nen bij het afvoeren van het maaisel. Bovendien sneuvelen veel dieren onder de banden van de zware machines waarmee gewerkt wordt. Recent onderzoek (1998) door de Vlinderstich ting in opdracht van LNV leverde wat gegevens van de overlevingskansen van rupsen bij een bepaald maaibeheer. Maaien met: de klepel maaier (kort gehakt en laten liggen): 10% overleving de klepel - zuig - maaier (kort gehakt en direct afvoeren): 5% overleving 15

de Steltkluut | 1999 | | pagina 17