de schotelmaaier (later vegetatie afvoeren): 45% overleving De klepelmaaier en de klepel - zuig - maaier zijn zeer natuuronvriendelijk, maar worden nog steeds gebruikt. Kritiek op wegbeherende instanties In de afgelopen maanden mei en juni werden er kritische opmerkingen gemaakt door de Zeeuw se bevolking over het groenbeheer. Kaalslag vanaf augustus In de raadsvergaderingen van de gemeente Axel, Hontenisse en Hulst werden er opmerkin gen gemaakt over het maaibeheer en de bestrij ding van "onkruiden" binnen deze gemeente. Op Radio Zeeland klaagden weggebruikers over het zeer hoge gras in de bermen langs de wegen waardoor zeer gevaarlijke situaties in het verkeer ontstonden. Ook een hoofdingeland van het waterschap be toogde tijdens de algemene vergadering over het welig tierende groen in de bermen. Aan de ene kant hebben we onze mond vol over duur zaam veilig, maar zo'n simpel iets als op tijd de bermen maaien, krijgen we niet voor elkaar, al dus de hoofdingeland. Niet zo simpel. Het opstellen van een maaibeheersplan is niet zo simpel. Men moet rekening houden met de verkeersveiligheid, maar er moet ook gestreefd worden naar een soortenrijke vegetatie en men moet rekening houden met de daarin voorko mende diersoorten, zoals zoogdieren, amfibie- en, dagvlinders, wilde bijen, loopkevers en vele andere insecten. Ideale berm nauwelijks realiseerbaar Ondanks allerlei milieumaatregelen is de stik. stofdepositie van verkeer en landbouw nage noeg constant gebleven, op een niveau dat vie: keer hoger ligt dan het kritische niveau voo de meeste vegetatiesoorten. Met name de pogin gen van de overheid om de stikstofemissie doo: de landbouw te verminderen zijn het afgelopen: jaar spaak gelopen. Veel boeren hebben de taak gekregen de emissie van ammoniak ui' mest te beperken door middel van allerlei tech nische maatregelen, zoals mestinjectie en he: direct onderploegen van mest. Volgens hei RIVM en het Staring - Centrum werden in meer dan de helft van de gevallen de maatregelen niet goed uitgevoerd. Door de vruchtbare bermgrond (vaak klei), de stikstofdepositie en de bemesting door niet af gevoerd maaisel, groeit de vegetatie in de ter men en dan vooral de grassen in korte tijd zo hoog dat de reflectorpaaltjes in de bermen on zichtbaar worden en de kruispunten onoverzich telijk. Zo'n verstikkende vegetatie is voor voel planten, zoogdieren, amfibieën en veel insec tensoorten verre van ideaal. Consequenties Door de voedselrijkdom is het voor groenbe- heerders dan ook een bijna onmogelijke taak om van een verruigde dijk of berm een bloe- mendijk of bloemenberm te maken. Zo is b v. SBB er na tien jaar niet in geslaagd om bij Phi lippine van een bomendijk een bloemendijk te maken. Het is ook de vraag of in het kader van de bestrijding van de roze - invasie de aange duide bloemendijken in de gemeenten Honte nisse en Hulst bij ongewijzigd beheer over een aantal jaren nog bloemendijk zullen zijn. Tot slot Veel groenbeheerders zijn van goede wil. Zo heeft Rijkswaterstaat gedeelten van de bermen bij de sluizen van Terneuzen in juni niet ge maaid, omdat hier de in Nederland zeer zeldza me Vijfstippige Sint Jansvlinder (Zygaena trifo- lii) in het popstadium verkeerde. Waarvoor onze dank. Tot slot wensen we de groenbeheerders alie wijsheid en succes toe bij het opstellen van de complexe natuurvriendelijke bermbeheersplan nen en we zullen het maaibeleid kritisch blijven volgen. 16

de Steltkluut | 1999 | | pagina 18