4 Veerhaven Perkpolder: een weg naar de natuur Door: Marian Langevtld Op woensdag 29 september j.l. is het rap port Veerhaven Perkpolder: Een weg naar de natuur gepresenteerd. Dit rapport is een vi sie op de natuurlijke en landschappelijke herinrichting van de veerhaven aanliggen de terreinen en de vierbaansweg Kuitaart- Perkpolder na het verdwijnen van de veer dienst Kruiningen-Perkpolder. Het rapport is gemaakt door leden van onze vereniging, de Milieugroep Hulst-Hontenisse en het Comité Bomenbehoud Hontenisse. Het rapport kan een goede aanvulling invulling geven op de plannen voor natuurherstei Westerschelde. Het bevat zowel binnendijkse als buitendijk se elementen. Inleiding Met de aanleg van de vaste oeververbinding on der de Westerschelde zal de veerdienst Kruinin gen-Perkpolder in 2003 verdwijnen. Maar wat dient er te gebeuren met de veerhaven en toe gangswegen? In het pian Natuurherstei Westerschelde" is de veerhaven opgenomen als één van de mogelij ke locaties voor natuurcompensatie. Alle over heden, waaronder de gemeente Hontenisse, hebben dit plan ondertekend. De gemeente Hontenisse laat momenteel een studie verrichten naar de mogelijkheden om de veerhaven te gebruiken als jachthaven of over slaghaven. Rijkswaterstaat, de Haven van Ant werpen en de provincie Zeeland staan tot nu toe negatief tegen uitbouw van de vaaractiviteiten op deze locatie. De (recreatieve) scheepvaart vanuit naar Perkpolder zal grote problemen opleveren voor het steeds drukkere en snellere scheepvaartverkeer naar Antwerpen. Behoud van de werkgelegenheid in onze regio is belangrijk. Vestiging van nieuwe bedrijven kan ons inziens echter beter geconcentreerd worden op de bestaande bedrijventerreinen rond Walsoorden en Kloosterzande. De omgeving van Perkpolder biedt echter goe de mogelijkheden voor plattelandtoerisme. Kluut in een ondiep watertje Tekening: Adri Karman Daarnaast biedt de omgeving goede perspecti ven als rustige woonfunctie voor mensen die werken in de Kanaalzone of Hulst. De polders van Hontenisse cultuurhistorisch bezien In de 11e eeuw durfden mensen zich langzaar maar zeker op de hoger gelegen kreekruggen in dit gebied te vestigen. De bewoners konden hun schapen op de drooggevallen schorren laten grazen. Hun wol en vlees zorgden voor inkorr sten. Ter bescherming tegen de vloed werden vliedbergen en hollestellen (buitendijkse terpen met drinkputten voor het vee) opgeworper waar de schapen - en de herders - konden bi vakkeren tijdens hoge waterstanden. De storm vloeden van de 12e eeuw hebben de landen va Oost Zeeuws Vlaanderen kort voor 1200 in een groot schorgebied veranderd; kreken en geulen slingerden zich door de voormalige landen. Er ontstond een "archipel" van eilanden waarin eei aantal zgn. "oude kernen" bleef bestaan. Bij de oudste bedijkingen van die overstroomde gebie den uit de 12e eeuw horen ongetwijfeld de pol ders van Hontenisse. Van de landen, die toer

de Steltkluut | 1999 | | pagina 10