r >g grotendeels uit onbedijkte schorren beston den, was de Zandpolder reeds in 1170 vermeld. I deze polder werd de uithof (een nederzetting voor monniken) "het Hof ter Zande" gebouwd. ort na de schenking van 1196 van de gronden - ssen Ossenisse en Hontenisse door graaf ilips van Vlaanderen aan de monniken van abdij Ter Duinen, zijn zij in dit gebied aan het idijken gegaan. Nieuwe grond werd door boe- n in beslag genomen en de schapen werden eestal verdreven naar buitendijkse schorren. 3t natuurlijke landschap veranderde langzaam ooor toedoen van de mens in een cultuurland schap. !)e veerhaven van Perkpolder is aangelegd in 1940. atuurlijke en landschappelijke herinrich- ting Verkeerstromen: van dieselgas naar paarden- rweet et de ingebruikname van de tunnel onder de esterschelde bij Terneuzen en het verdwijnen van de veerdienst bij Perkpolder zullen de ver- eersstromen in Zeeuws Vlaanderen en ook ontenisse drastisch wijzigen. De meeste ver- eerstromen in Oost Zeeuws Vlaanderen zullen :ngs het gebied van Hontenisse gaan. De hui- ige vierbaansweg vanaf Kuitaart tot het veer- iein is niet meer nodig. Behoud van een twee- baans autoweg tot Walsoorden viaduct den Leek) is gewenst, waarbij langzaam verkeer ver naastliggende wegen kan rijden. Door te ezen voor de oostelijke rijbaan kan de vrijko mende ruimte van de westelijke rijbaan land schappelijk worden ingevuld. Waterstromenvan strak naar natuurlijk riet huidige polderwater van de polders rond Kloosterzande watert voor het grootste deel af ia de Vogelkreek naar het gemaal bij Kampen. Een klein deel watert af via de suatiesluis in de naven van Walsoorden. Tijdens de waterover last van afgelopen najaar bleek dat de bestaan de wateropvangmogelijkheden en de wateraf voer ook in deze regio niet optimaal is. In dit plan is dan ook opgenomen om de bestaande watergangen en sloten langs de vierbaansweg :.e voorzien van natuurlijke oevers waardoor veel meer waterberging ontstaat. Tevens is op genomen om tussen de watergangen en de ha ven van Perkpolder een suatiesluisje te maken. Veerhaven: van water naar schor De Veerhaven wordt momenteel om voldoende diepte te behouden jaarlijks uitgebaggerd. Zon der baggeren zal de haven snel dichtslibben en langzamerhand veranderen van slik naar een hoog schor. Ontwikkeling van een schor op de ze locatie kan bijdragen aan de natuurlijke di versiteit rondom de Westerschelde. Het maakt deel uit van de kraamkamer voor veel waterdie ren zoals allerlei vissen enz. Tevens kan het bij weinig verstoring een broedgebied zijn voor vo gels. /eerplein: van stenen en lantaarnpalen naar struweel en bloemrijk grasland De huidige natuurwaarden van het veerplein be staan uit een prachtige bermvegetatie en doorn struwelen. Deze waarden kunnen verder worden versterkt door uitbreiding van bloemrijk gras land en struwelen op de verwijderde bestratin gen. De meeste bebouwing tolhokjes, toren, friet kramen) kan verdwijnen. De huidige wachtruim te kan worden omgevormd tot een kleine bezoe kersruimte, met voorlichting over de streek, de geschiedenis, de natuur of alternatieve energie bronnen zoals zonne-energie.

de Steltkluut | 1999 | | pagina 11