v.'i mee en uit hun collecties is voor dit boek dankbaar geput. Ir iotaal zijn de afgelopen twee eeuwen 468 wil ei.- vogelsoorten in ons land waargenomen. In h 1 tweedelige standaardwerk de Avifauna van Nederland staan ze allemaal. Het bijzonder mooi verzorgde boek, waaraan vele vrijwilligers hebben meegewerkt, verschijnt tweetalig, zodat ook buitenlandse vogelaars er plezier van kun- nen hebben. Het eerste deel is verzorgd door de Dutch Birding Association, de club van zeldza- me-vogeljagers, die dit jaar 20 jaar bestaat en e een speciale telefoonlijn met de nieuwste vo- geltips op nahoudt (0900 - 2032128). t opduiken van een dwaalgast is niet zomaar een romantisch moment. Het is een uiting van e n mechanisme waardoor soorten hun leefge- ïd kunnen uitbreiden. Een dwaalgast kan een voorbode zijn van een omvangrijke uitbreiding n het broedareaal, of een nieuwe trekrichting ar wintergebieden. Voorbeelden zijn de Klei en Grote Zilverreiger, de Grote Pieper, Blad- ning, Buidelmees en Roodmus. deel 1, een dikke pil van bijna anderhalve ki- staan alle vogels vermeld, met de nadruk op Idzame soorten. Een twee deel, over Schaar- en Algemene soorten moet eind dit jaar ver- hijnen. Van de zeldzame vogels zijn alle aannemingen van de afgelopen twee eeuwen eengebracht en op geloofwaardigheid ge- etst - een monnikenwerk. Soorten die vermoe- - slijk per schip zijn gearriveerd worden buiten ïschouwing gelaten en ook de Macaronipingu- die in 1981 bij Schiermonikoog is aange voeld telt niet mee. "egenover elke gesignaleerde zeldzame vogel aan er wel 10 of 100 die niet worden ontdekt," _ei auteur Arnoud van den Berg bij de presenta- tie van het boek in het Leidse natuurmuseum Naturalis. "Soms ook betreft het vervolg- aamemingen van dezelfde vogel. En het hangt r ook nogal van af waar toevallig een enthousi aste waarnemer woont. Zo zijn er verbluffend veel taigaboomkruipers rond Arnhem, hoewel die in werkelijkheid vooral in het noorden en inds kort ook in het zuidoosten van het land roeden en niet zozeer op de Veluwezoom." In totaal zijn 57 vogelsoorten in de loop van deze eeuw voor het eerst in Nederland gaan broeden, waarvan er zo'n 40 zijn gebleven. Tegenover deze winst staat het verlies van 16 a 19 andere broedvogelsoorten, zoals de ortolaan. Schok kend voor insiders is het feit dat in dit nieuwe standaardwerk niet de zeeduikers, maar de zwanen en ganzen vooraan staan. Want vol gens de jongste taxonomische inzichten hebben zwanen en ganzen zich al heel vroeg in de evo lutie van de stamboom der vogels afgesplitst. Dat blijkt ondermeer Uit DNA-onderzoek. Alleen de struisvogels en kiwi's zijn nog eerder afge takt, maar die ontbreken in Nederland. Overi gens is die wetenschappelijke discussie nog lang niet beslecht. Afwijkende veertje "Door de eeuwen heen is het aantal soorten voortdurend veranderd", vertelt taxonomiespeci alist George Sangster. In 1750 waren zo'n 1500 vogelsoorten beschreven, in 1850 zo'n 1 1.000 en rond 1900 zo'n 19.000 soorten. Zodra men een afwijkend veertje zag, werd het beest als een nieuwe soort beschouwd. Daarna is men de soorten weer massaal gaan samenvoe gen, tot er omstreeks 1945 nog maar 8.000 a 9.000 over waren. "En blijkbaar was dat weer iets te ver doorgeschoten, dus toen is men weer soorten gaan splitsen en sindsdien zijn er weer zo'n 2.000 bijgekomen", zegt Sangster. Taxonomen als J. Cracraft en W. Hennig heb ben uit ontevredenheid over wat nu precies met de begrippen 'biologische soort' en 'ondersoort' wordt bedoeld het begrip 'fylogenetische soort - geintroduceerd. Daaronder verstaan ze de kleinst diagnosticeerbare cluster van organis men die verbonden zijn door ouder-nakomeling verwantschappen. De laatste jaren zijn dan ook heel wat soortnamen herzien, en zo is bijvoor beeld de Grote Zeeeend, Melanitta_fusea, weer van ondersoort naar soort gepromoveerd. Als de fylogenetische taxonomen hun zin krijgen zit men straks op 20. 000 vogelsoorten, een nieuw record. Van al die discussies trekken de dwaal gasten zich niets aan zij blijven gewoon ko men. Ze worden zelfs steeds vaker gezien, maar misschien ligt dat aan de opmars van de mobiele telefoon. Zeldzame vogels van Nederland (Avifauna van Neder land. I). Arnoud B. van den Bergen Cecilia A. W. Bos man. 400 pp. geill. ISBN 90-74345-13-1. Prijs fl 79.90. Beide delen samen f 155.- GMB uitgeverij in samenwer king met Stichting Uitgeverij KNNV. 25

de Steltkluut | 1999 | | pagina 27