Even bijbomen Door: Hans van Hage, 'kritisch' natuurliefhebber "Maar pap, wanneer is het dan écht fout ge gaan?" "Dat weet niemand precies jongen. Kijk, Jac. P. Thijsse was natuurlijk een van de voor vechters op nationaal niveau. Maar ook hier in Zeeland waren er al vroeg mensen actief op het gebied van natuur - en milieu bescherming. Vaak waren dat net als Thijsse mensen die zelf vogelden of planterden. Niet zo gek, eerst moet je de schoonheid zien wil je daarna de teloor gang kunnen constateren. Hier in Zeeuws - Vlaanderen is het eigenlijk allemaal in de jaren 50 begonnen. Toen zijn er een aantal verenigin gen opgericht. Wist je dat er hier vroeger zelfs twee lokale verenigingen waren? Hoe was dat ook alweer, iets met vogelnamen, die ene was een.... wulp, nee, kluut...., nee, Steltkluut! Die andere zat in wat we ze toen nog West Zeeuws -Vlaanderen noemde, het was iets met een klein vogeltjeNee dat ben ik vergeten. Trouwens, het was een dialectische naam." "Had toen iedere streek van het land een eigen natuurvereniging, papa?" "Wat heet natuurvere- niging, op een gegeven moment waren er hier wel drie! Ik heb dat niet meer meegemaakt, maar het schijnt dat er toen nog zoveel natuur was dat je er drie verenigingen mee zoet kon houden." "Maar waar is het nou fout gegaan pa pa?!" "Fout, fout, zo zou ik het niet willen zeg gen. Neem nou die haven tegenover Stadsge west Sas van Gent, je weet wel, daar waar ge meente Terneuzen en Gemeente Gent elkaar raken. Die haven, waar dat standbeeldje staat van die man met die verrekijker, ledereen denkt dat die man daar naar de schepen staat te kij ken, maar in werkelijkheid is het een bekende vogelaar van vroeger, ik ben zijn naam verge ten. Jongen, ik weet nog van mijn vader dat ze dat gebied met miljoenen hebben opgeknapt. Ze hebben landbouwgrond aangekocht en "nieuwe" natuur van gemaakt. Toen lag er nog een kreek en die is zelfs nog gebaggerd. De eerste jaren zag je het opknappen. Er kwamen vogelsoorten voor die je nu alleen nog maar met je virtuele bril kunt bekijken. Planten om je vingers bij af te likken. Kan je jezelf dat nog voorstellen? 140 hectares natuur die lagen daar zo maar! En we hadden meer van dat soort ge bieden. Het begon in 2005 geloof ik, het kanaal van de Westerschelde naar Gent moest ver breed worden. Toen ik in 2010 geboren werd. was het gebied al helemaal weg. Ja, ter com pensatie hebben ze toen nog wat bomen aange plant ergens in Oost -Europa. Dat was toen trouwens heel normaal, weet je dat. Mijn vader kon zich nog herinneren dat wanneer er ergens natuur verdween voor een haven of een indu strie terrein, dat dat dan gecompenseerd werd binnen de provincie waar dat gebeurde. Late kwam men er achter dat het eigenlijk niet mee zo goed lukte. Toen zijn ze maar in het buiten land gaan compenseren. Dat gaat nu ook niet meer. Weet je dat de Westerschelde vroegei een echte getijdenrivier was? Met echte oevers en zo, waar vogels zaten met laag water? Ir 1999 hebben ze de Westerschelde voor de eer ste keer verdiept. Toen nog een keer in 2001 en daarna nog een keer of zeven. Toen ze erachtei kwamen dat ze eigenlijk geen rivier uitdiepte, maar gewoon de provincie Zeeland in de Noordzee aan het dumpen waren, toen was het eigenlijk te laat. Inmiddels waren ook de vogels verdwenen. Ik geloof dat het 2012 was dat ze die betonconstructie verzonnen hebben. Eerlijk is eerlijk, uitdiepen is niet meer nodig! Wie had 26

de Steltkluut | 1999 | | pagina 28