nieren in twee spiegelbeeldige helften kan wor dt n verdeeld. Bij rozen kan dat op 5 manieren. Vogelmelk: zes mogelijke spiegelvlakken Oeze bloemen zijn allemaal kransstandig en met de kroonblaadjes kan wat gebeuren, er ontstaat een: irgroeide kroon De naam zegt het al: de kroonbladen zijn met elkaar vergroeid. Bekend zijn de klokjes lampanu/asoorten). Alleen de punten aan het kiokje verwijzen nog naar de oorspronkelijk los- 3 kroonblaadjes. !s de kroon is vergroeid kunnen delen verdwij- en. De bloem die dan ontstaat is: veezijdig symmetrisch Deze bloemen kunnen maar op één manier in t /eeën worden gedeeld. Salie (Salvia) is daar van een voorbeeld. Alleen vertikaal is de bloem door te snijden zodat twee gelijke delen ont- aan (viooltjes hebben dat ook). lOEIWIJZEN Een bloeiwijze is een verzameling van bloemen. Die bloemen kunnen op allerlei manieren ge- 'angschikt worden. Ie geven hieronder een opsomming van ver schillende bloeiwijzen. Daarbij staat steeds een tekening van de bloeiwijze (in schema), leder olletje in de tekening staat voor een bloem, de intjes zijn de bloemstelen. De enkelvoudige eindstandige bloeiwijze is iteraard het meest eenvoudig. Dit is één bloem op een steeltje. Als de bloemstelen op één plaats uit de stengel komen spreek je over een scherm, (fig. a) Bij een aar zitten de bloemen om en om zonder stelen aan de stengel, (fig. b) Bij een tros zitten de bloemen om en om, op steeltjes aan een de stengel, (fig. c) Bij een tuil zitten de bloemen als bij een tros aan de stengel, maar de bloemen liggen in één vlak. (fig. d) Bij een gevorkt bijscherm zitten verschillende kleine schermpjes samen in een groot scherm, (fig. e) Als volgende is er de pluim. Dit zijn eigenlijk meerdere trosjes bij elkaar, (f iq. f) Als laatste is er het hoofdje. Hierbij zitten bloe men, zonder steel op een verdikte 'bloembodem', (fig. g) e. gevorkt bijscherm 29

de Steltkluut | 1999 | | pagina 31