Waterschapsbestuur: Terugblik. Door: Adri Paauwe Vijf jaar lijkt als je er voor staat erg lang. Als je terugkijkt is het maar even. Alles is relatief. Ook het waterschapsbestuurder zijn. Vijf jaar gele den werd de nieuwe Waterschapswet van kracht en konden belangenorganisaties als de onze ook kandidaten stellen voor het bestuur. Omdat de hoeveelheid water van wezenlijk be lang is voor natuurgebieden en natuurlijk ook de kwaliteit ervan voor de natuur van grote invloed is, was het voor het Steltkluutbestuur anno 1993 duidelijk: We gaan meedoen. Er waren natuurlijk contacten met het Water schap, voornamelijk met ambtenaren. Het werd al duidelijk dat het tij aan het kenteren was in het voordeel van de natuur. Ook van die ambtelijke zijde werd er op aangedrongen om kandidaten te stellen, als ruggesteun voor hun plannen met het water. Van Steltkluutzijde werden George Sponselee, Bouke Grootjans en Adri Paauwe kandidaat gesteld en met een flink aantal stemmen gekozen. Het werk kon beginnen. Al snel werd duidelijk dat in het bestuur ook de landbouw zijn belangen veilig probeerde te stellen. Door het ons toch nog niet bekende lobbywerk verkreeg de landbouw in het dagelijks bestuur de meerderheid. Ook tijdens vergaderin gen bleek dat een flink deel van de bestuurders puur hun eigen boerenbelang probeerden te verdedigen. Vaak zich alleen beperkend tot de "stekels" langs de dijk of sloot bij hun land. Bij De Drie Ambachten bleek dat de overigen, niet-boeren, wel degelijk het algemeen belang (ook dat van de natuur) in het oog hielden zodat er een 13-12 verhouding ontstond. Door een goed voorzitterschap van de dijkgraaf (eerst Gosselaar, daarna Eversdijk) kwamen toch alle belangen tot zijn recht. Ook voor natuur en landschap konden verschillende be langrijke projecten worden uitgevoerd. Vanzelf sprekend: het is een normale waterschapstaak dat het gebeurt! Als een van de eerste noem ik de Boschkreek bij Koewacht die werd uitgebaggerd en daarna zo danig beheert dat er nu weer een goede water kwaliteit is. Vervolgens kwam de Zwartenhoekse kreek aan de beurt. In combinatie met het Land inrichtingsplan Axelse Sassing werd de kreek gebaggerd en het gebied er omheen aangepast. Jammer dat het slikstrandje door de grote voed- selrijkdom in de grond niet kaal wil blijven. Het grootste project werd de Canisvliet. De regie had de Landinrichtingsdienst, maar het water schap was een van de belangrijkste partners om met Staatsbosbeheer en vele anderen een plan voor dit gebied op papier te zetten en wat belangrijker is: ook uit te voeren. Na de uitvoering ontstond hier in korte tijd een heel interessant natuurgebied. Wanneer het baggerwerk binnenkort is uitgevoerd en de verbinding met de Molenkreek gemaakt is zal het nog mooier worden. Daarnaast werden vele kilometers natuurvrien delijke oevers aangelegd (bij Axel en de Braak man) en werden Peilbesluiten genomen. Toen bleek dat als het om verdroging gaat belangen van landbouw en natuur wel eens een zelfde richting opgaan, al willen wij soms nog iets meer water dan de boeren. Verder kwamen verschillende plannen aan bod die met wegen en verkeer te maken hebben en natuurlijk ook de zeedijken. Het hele proces dat leidde tot de fusie koste heel wat vergadertijd. Daarnaast kwamen de jaar lijkse begrotingen en afrekeningen aan bod. Met name het jaarverslag over waterkwaliteit geeft vaak interessante informatie. Belangrijk in het bestuur waren toch ook de formele en informele contacten met andere bestuurders en ambtenaren. Langzamerhand leer je elkaar beter kennen en begrijpen. Ook voor de opstelling van onze zijde bleek een groeiend begrip en vertrouwen. De aanvanke lijke argwaan verdween in de loop van de tijd (gelukkig). Toch valt er in de komende jaren nog veel te doen. Er zijn nog flink wat kreken die aangepakt moeten worden. Het Natuurherstelplan is nog niet helemaal gerealiseerd en ook het plan voor compensatie van verloren natuur als gevolg van de verdieping van de Westerschelde moet nog worden uitgevoerd. Daarnaast is het opletten welke plannen er plotseling uit de hoge hoed komen. Soms een Ruit, dan Duurzaam Veilig, dan weer een nieuwe weg, tunnel of brug. We moeten er wel bij zijn. GA DUS STEMMEN! 12

de Steltkluut | 1999 | | pagina 14