A\ In het gebied 'de Wilde Landen' (weinig bezocht) geen nieuwe soorten gevonden. Een groot deel van dit gebied is in 1998 verandert in waterpar tijen, een toekomstig paradijs voor libellen en andere zoetwater liefhebbers! Paddestoelen zoektocht De door de mycologische werkgroep 'Zeeland' uitgeschreven zoektocht op 19-09-'98 was een succes gezien de paddestoelen. Het aantal deel nemers slechts drie man nl. Thijs Franse (district coördinator), Joop Rijnders en onder getekende. Het aantal gevonden soorten bedroeg 117 waaronder twee nieuwe voor Zeeuws Vlaanderen: Coltricia confluens (Plakkaat tolzwam) en de Russul a rosea Potloodrussula). (Agaricales) praktisch voorbij is, begint het ini deze gebieden pas echt goed. Mogelijke! oorzaak: de gemiddelde temperatuur net iets hoger, waardoor de late soorten ook later op komen. Duidelijk is wel dat het vochtgehalte aan het oppervlakt van de bodem hierin een rel 1 speelt. Na langdurige regen komen hier de zgn. Strooiselafbrekers in enorme aantallen tel voorschijn zoals de Nevelzwam (Clitocybe nebuj laris), de Roodbruine schijnridderzwam (Lepistam flaccida) en de Paarse schijnridderzwam 1 (Lepista nuda). Tot half november staan er nog volop verse Vliegenzwam (Amanita muscaria) in de jonge fijnspar bosjes. De bodem in deze bosjes wordt bedekt door allerlei mossen. Eén soort mos wil ik noemen, n.l. het Rood heidestaartje (Cladonia floerkeana). Opvallend mooi door de rodel kussenvormige uiteinden. De tuin van het hoofdpompgebouw ziet er schit terend uit vanwege de vele 'rood met witte stippen': de Vliegenzwam. In deze tuin staat ook een 'onbekende' Amanietensoort. Opgestuurd naar Dr.C.Bas te Leiden. Gelukkig heeft de terreinbeheerder (G.BIaauwendraad) het gras- maaien uitgesteld! De Slijmige spijkerzwam (Gomphidius gluti- nosus)staat er zeer slijmerig bij. Zeer zeldzaam en mogelijk de enige plaats in Zeeuws Vlaan deren. In een diep droogstaand kanaal wemelt het van de Radijsvaalhoeden (Hebeloma's), de prachtig diep paarse Rodekoolzwam (Laccaria amethystina) en tot verrassing de Zwarte kluifzwam (Helvella lacunosa). Hier staan ook massa's Gordijnzwammen (Cortinarius spec.) en de Panter amaniet (Amanita pantherina). Klimaat verschil Als er in noord en midden Nederland het pad destoelseizoen voor de plaatjeszwammen Internet Via de electronische post bereiken mij nog twee soorten ooit gevonden (1996?) in Clinge door H.de Mulder van de Antwerpse mycologische; kring, n.l. Leptosphaeria eustoma en Lophoder mium culmigeunum. Deze soorten zijn nog nie opgenomen in de Standaardlijst van 1995. Verborgen Mogelijk zijn er 'dubbelen' in deze lijst van St Jansteen en Clinge, die ook gevonden zijn dooi diverse mycologen in het verleden en mij onbe kend zijn. Ook zijn er nog enkele soorten ir onderzoek bij specialisten waarvan nog geer uitslag bekend is, o.a. een Psathyrella spec, op Picea stobbe. Beheer Dankzij een goed beheer door de bossen regel matig over vele jaren uit te dunnen, blijft ei voldoende hout aanwezig voor de 'houtafbrekers'. DOOD HOUT LEEFT! Toevoeging Bij het 'Liniegebied' Hulst: Mycena galericulate var. albida (witte vorm van de Helmmycena). -mogelijk nieuw voor Zeeuws Vlaanderen- Bevestigd op 28.12.'98 n.b. de Coltricia was al eerder ontdekt door Patrick H. Deze tolzwam is zeldzaam en ziet er enigzins uit als een helemaal vergroeit Elfenbank je, eigenlijk onoog lijk, maar groeit op sterk vergaan blad en houtresten. De individuele exemplaren zijn echter mooi tolvormig. 14

de Steltkluut | 1999 | | pagina 16