Floracursus Zeeuws Vlaanderen Door: Marian Langeveld plant staan. In een gegraven vijver die geen verbinding heeft met vervuilde sloten, kunnen relatief zeldzame waterplanten zich goed en veilig ontwikkelen en amfibiën en insecten, zoals libellen, aantrekken. Ook bij boeren in Zeeuws Vlaanderen groeit de belangstelling voor de natuur op en rond hun bedrijf. Agrarisch natuurbeheer -natuurbeheer door boeren- neemt toe. Agrarisch natuurbe heer betekent absoluut niet dat we de natuur maar zijn gang laten gaan. Het betekent: gerichter kijken naar de effecten van maatrege len zoals bemesten, maaien, beweiden en slootschonen op de natuur. Voor effectief agrarisch natuurbeheer is de herkenning van plantensoorten belangrijk. Boeren, en vooral boerinnen, inventariseren (de randen van) hun erven om na te gaan welke soorten er groeien. Voor de meesten is het herkennen van wilde planten een heel nieuw aspect van hun bedrijf en beroep. De planologiewerkgroepen van de natuur beschermingsverenigingen 't Duumpje en De Steltkluut worden regelmatig geconfronteerd met bestemmings- en (her)inrichtingsplannen van provincie en gemeentes in Zeeuws Vlaan deren. De provincie Zeeland gaat in haar ecologische hoofdstructuur beleid uit van een indeling in natuurdoeltypen, leder natuurdoeltype wordt gekenmerkt door vegetatietypen en kent als doelsoorten: hogere planten, zoogdieren, vo gels, reptielen, amfibieën, dagvlinders, libellen of vissen. Aangezien hogere planten de vegetaties van de natuurdoeltypen beschrijven is aan de IVN-afd. Zeeuws Vlaanderen door beide natuurbescher mingsverenigingen gevraagd een Floracursus te organiseren voor de leden van hun verenigingen ter versterking van de plantenwerkgroepen. Hoe leer je planten herkennen? Mijn eigen kennismaking met de Nederlandse Flora was aan het einde van mijn eerste studie jaar biologie aan de RU Utrecht. De maand juni werden we voorbereid op het tentamen: Neder- Een tuin met een combinatie van cultuurvariëteiten en wilde planten is voor veel mensen aantrekkelijk. Er is veel kleur en voor ongeweivelde dieren een uitstekende habitat. Waarom een Floracursus? Bij steeds meer mensen dringt het besef door dat ook buiten de officiële natuurgebieden veel bijzondere planten en dieren leven. Het Zeeuws Vlaamse platteland is daarvan een goed voor beeld. Fietsen is in Zeeuws Vlaanderen een populaire bezigheid van de recreant/tourist. Al recreërend komen zij een grote verscheidenheid aan planten tegen. Bij hen leeft de behoefte om op eenvoudige wijze te achterhalen welke planten langs de vele fietsroutes groeien. Plantenkennis geeft meer verwondering en betrokkenheid voor alles wat groeit en bloeit. Tuinieren is een geliefd vrijetijdsbezigheid. De strakke 'stoffer-en-blik-tuinen' maken plaats voor tuinen waar wilde planten niet meer met hak, schoffel of gifspuit worden uitgeroeid. Tot verbazing van vele mensen blijken gewone aller daagse wilde planten toch heel mooi te zijn, als je er maar oog voor hebt. In een natuurlijke tuin ben je eigenlijk meer een begeleider dan een tuinier. Je ontdekt verbanden met het planten en dierenrijk. Je ziet dat bepaalde planten dieren aantrekken, omdat ze stuifmeel, nectar of ander voedsel leveren, of omdat ze een veilige bescherming bieden. Dieren zorgen ook voor de verspreiding van planten en zo kun je regelmatig zaailingen ontdekken die ver van de moeder 22

de Steltkluut | 1999 | | pagina 24