Paddestoelennieuws: Vermeldenswaardige vondsten in het Liniegebied te Hulst, De beide waterwingebieden van Delta Nuts te Clinge en St. Jansteen en enige toevalstreffers. Echte tonderzwam Een populierenbosje met manshoge brand netels nodigt niet direct uit om paddestoe len te zoeken. Toch zullen ze wel aanwezig zijn. Zo'n bosje kan je nu nog vinden achter het zwembad te Hulst. Op grote afstand zie je enkele Fomes fomentarius (Echte tonder zwam) tegen de dode nog staande Populus canadensis zitten. In de wintermaanden is dit gebied wel toegankelijk, het lijkt wel of de brandnetels gemaaid zijn. Op 21.01.'99 één van de weinige droge dagen ga ik hier eens kijken waarom er zoveel dode bomen staan. De meeste hebben stormschade op ca. halve hoogte. Dit is een bekend ver schijnsel wanneer er houtbewonende padde stoelen aanwezig zijn. Het blijkt dat de populie ren die hier staan 'geveld' zijn door witrot ver oorzakers zoals: Fomes fomentarius, de Echte tonderzwam Pleurotus ostreatus, de Gewone oesterzwam- Pleurotus dryinus, de Schubbige oesterzwam. Ook zie ik de rhizomorfen van de Honingzwam, de zogenaamde Zwarte schoenveters. Het lijkt hier een gebiedje wat sterk in verval is. Ruige ondergroei van voornamelijk Grote brandnetel en Braam, zeer nat en moerasachtig. Door de omgevallen bomen (ijkt het een grote puinhoop. Het vieze water lijkt me sterk ijzer- en stikstof houdend te zijn, geen ideaal water. Staatsbos beheer laat hier de natuur zijn gang gaan. Door: Lucien Noen Lachduif De buurman van het aangrenzend peren, maakt mij attent op een vogel die hier dikwi aanwezig is. Hij noemt het de lachduif. Ik ka dit niet direct plaatsen tot de vogel zich toevalii laat horen. Het is de Groene specht met zij schelle iach. De vele gaten in de dode populis ren bevestigen de aanwezigheid van de Bont: en de Groene specht. Dood hout De afbraak van hout door paddestoelen zor: voor leven in een boom zoals allerlei insecter Ik heb geen idee hoeveel soorten er aanwezi zijn om de gehele boom langzaam op te eter Een aantal 'anderen' gebruikt de boom al schuilplaats zoals slakken. Door een loszittend boomschors te verwijderen stuitte ik op twe stuks zwarte naaktslakken welke met de ko naar beneden aan de zuidwest kant van d boom aan het overwinteren waren. Umax arbc rum in Zeeuws Vlaanderen? Het leek mij een t simpele conclusie, maar toch je weet maa nooit. George weet in Leiden wel een specialist Dus 26.03.'99 nieuwe slakken gezocht plus nor enkele andere soorten. Op 29.04/99 melc Prof. Dr. E. Gittenberger (waarvoor dank) van uit Leiden dat de volgende slakken gedetermi neerd zijn. Naaktslakken: Umax maximus (Linnaeus, 1758) Arion aterrufus (Linnaeus 1758) Arion cf. circumscriptus (Johnston, 1828) Deroceras reticulatum (Muller, 1774) Deroceras panormitanum (Lessona Polio nera, 1882) Huisjesslakken: Succinea oblonga (Draparnaud, 1801) Trichia hispida (Linnaeus, 1758) Zonitoides nitidus (Müller, 1774) Oxychilus cellarius (Müller, 1774) Laciniaria biplicata (Montagu, 1803) 26

de Steltkluut | 1999 | | pagina 28