A lendijk Vlissingen. Naast absolute aantallen vo gels in een bepaalde periode op genoemde locaties, worden indien relevant ook aantallen per uur genoemd. Dat maakt het vooral bij algemene soorten zoals Kok- en Stormmeeuw en Koperwiek en Kramsvogel interessant. Twee voorbeelden: op dagen met gunstig weer in midden oktober passeren aan de Nollendijk gemiddeld bijna 800 Koperwieken en bij West- kapelle gemiddeld zeven Jan van Genten per uur. Omdat die gegevens ook grafisch worden weergeven, kan de trekperiode, -intensiteit en -richting in een oogopslag worden vastgesteld. Ook elders in Zeeland heb je daar wat aan. Want hoewel daar de trek minder opvallend is, kan je je waarnemingen met de in 'Vogels van Walcheren' opgedane kennis wel in een groter kader plaatsen. Over kennis gesproken. Op Walcheren zijn er heel wat vogelaars met een grote soortenkennis. Dat loont daar de moeite, immers de ligging van Walcheren (aan de kust en relatief ver in zee reikend) staat garant voor heel wat bijzondere soorten: Stormvogeltje, Forsters Stern, Kleine Kokmeeuw, Bladkoning, Pallas' Boszanger, Bruine Boszanger en Kleine Vliegenvanger zijn allemaal op Walcheren gezien en als waarne ming door het CDNA (een commissie die zeldzame waarnemingen beoordeeld) aanvaard. In een appendix zijn bovendien soorten opgenomen met nog exotischer namen zoals Langteenstrandloper en Petsjorapieper waarvan alleen niet aanvaarde waarnemingen bekend zijn. Ook over het voorkomen van broedvogels, vooral als het de minder algemene soorten betreft, is op Walcheren relatief veel bekend. Behalve aantallen per soort wordt ook het habi tat beschreven. Te zamen met een in het boek opgenomen biotoopbeschrijving is daarmee de ecologische waarde van Walcheren voor vogels vastgelegd. Kort samengevat gaat het net zoals elders in Nederland op Walcheren goed met de bos- en parkvogels, maar slecht met de vogels van het cultuurland. Zo nam in de periode 1983-89 de stand van de Veldleeuwerik met ten minste 40% af! Het schrijven van een avifauna is een geweldige klus. De periode die in een avifauna wordt beschreven is dan ook meestal enkele jaren verstreken voor het boek verschijnt. De auteurs hebben dat opgelost door onder de rubriek 'recent' noemenswaardige statusveranderingen te beschrijven en waarnemingen van bijzondere soorten uit de periode 1994-97 te vermelden. Dat maakt het boek actueel. Toch is bepaalde informatie op het moment van verschijnen al weer achterhaald. Ik geef een voorbeeld: de status van de Sperwer is toevallige broedvogel. Er worden slechts twee broedgevallen ge noemd. In de rubriek 'recent' wordt melding gemaakt van minimaal vijf paar in 1998. Later dat jaar is gebleken dat het waarschijnlijk om meer dan tien paar gaat. Zijn ze dan op Walcheren dan slecht geïnformeerd? Nee! De stand van vogels is constant aan veranderingen onderhevig en niet alle trends worden onmiddel lijk opgemerkt. Maar goed ook, was dat niet het geval dan zou vogels kijken maar een saaie bezigheid zijn. Het Landschap in Walcheren verschilt met dat van Zeeuwsch-Vlaanderen. Uiteraard blijkt dat ook uit de vogels. Bij enkele soorten zijn er opvallende verschillen. Zo hebben Blauwborsten Walcheren nog maar net ontdekt, maar zijn met name de duinen rijkelijk met Nachtegalen be deeld. Zo zijn er veel meer verschillen te ont dekken. Dat maakt een avifauna voor vogellaars juist zo interessant. Aanschaffen dus. Voor de prijs (fl 45,- exclusief verzendkosten) hoeft u het niet te laten. Vogels van Walcheren (320 pagina's. 36 foto's, 85 kaarten en 16 tekeningen) werd geschreven door Jaco Walhout en Fred Twisk. Het is te bestellen door storting van fl 54,- (inclusief verzendkosten!) op giro 303.33.36 van de Stichting Avifauna van Walcheren onder ver melding van naam en adres. Het boek is ook af te halen bij de Milieuwinkel Reigerstraat 2 te Middelburg. De winkel is geopend op dinsdag tot en met vrijdag tussen 13:30 en 17:00u. Het ISBN nummer is 90-901199-x. 29

de Steltkluut | 1999 | | pagina 31