Een overzicht van Vleermuiswaarnemingen in Oost Zeeuws Vlaanderen Door: Lucien Calle Dit artikel bevat twee verschillende overzichten. In de eerste plaats wordt hier een samenvat tend overzicht gegeven van alle soorten vleer muizen, die in deze streek werden vastgesteld, tezamen met een indicatie van hun status. On der deze streek verstaan we hier de Braakman en alles oostelijk daarvan. De gegevens zijn in samengevatte vorm overgenomen uit "Zoogdie ren, Reptielen en Amfibieën van O.Z. Vlaanderen" van Buise en Sponselee, 1978, en "Atlas van de Nederlandse Vleermuizen, KNNV, 1997. De atlas geeft waarnemingen vanaf 1986 tot en met 1993. Daarna wordt per soort een in dicatie gegeven van hun vindplaatsen. De soorten en hun status. In onderstaande tabel vindt u onder Buise de gegevens uit het rapport van Buise en Sponse lee. Onder Atlas de gegevens uit de Vleermui- zenatlas. In deze tabel betekent het cijfer in de kolom on der Zom, Kra en Win in hoeveel atlasblokken (5 bij 5 km) de soort in respectievelijk de zomer of winterverblijfplaatsen zijn aangetroffen, en in hoeveel atlasblokken er kraamkolonies zijn aan getroffen. Vanaf 5 dieren (bij de Grijze grootoor vanaf 3 dieren) worden de groepjes als kraam kolonies gerekend. Conclusies over een vergelijking tussen de twee perioden zijn moeilijk te trekken omdat de on derzoeksperioden ongelijk van lengte waren en de onderzoeksintensiteit en methodiek ook niet altijd hetzelfde zullen zijn geweest. De verspreiding van de soorten. Hieronder wordt per soort in het kort de ver spreiding aangegeven. Gewone Baardvleermuis: Is enkel in winterver blijfplaatsen in de omgeving van Hulst vastge steld. Watervleermuis: Komt door de gehele streek verspreid voor. Meervleermuis: Is in bovengenoemde perioden enkel 's zomers in de kanaalzone waargeno men. In de zomer van 1999 is ook een jagend dier boven de Braakmankreek waargenomen. Gewone Dwergvleermuis: Algemeen en door de gehele streek verspreid. Ruige dwergvleermuis: Door de gehele streek verspreid. Rosse vleermuis: Voornamelijk in het Oostelijk deel, langs de grenskanten. Is ook in de Braak man waargenomen. Laatvlieger: Tamelijk algemeen en door de ge hele streel verspreid. Gewone grootoorvleermuis: Enkel in Hengstdijk en Hulst vastgesteld. Grijze grootoorvleermuis: Enkel in Koewacht en Clinge vastgesteld. Tabel 1: Vleermuissoorten en hun status Buise Atlas SOORT ZOM KRA WIN ZOM KRA WIN Gewone baardvleermuis Myotis mystancinus - - 2 Watervleermuis Myotis daubentonii 1? 10 1 2 Meervleermuis Myotis dasycneme 20 9 1 22 8 Gewone dwergvleermuis Pipistrellus pipis. - - 8 - Ruige dwergvleermuis Pipistrellus nathussii 8 Rosse vleermuis Nyctalus noctula 5 - - Laatvlieger Eptesicus serotinus 6 1 1 13 1 1 Gewone grootoorvleermuis Pecotus auritus 5 1 - 2 Grijze grootoorvleermuis Plecotus austriacus 7 1 2 1 16

de Steltkluut | 2000 | | pagina 16