Vleermuizen: Het mysterie ontrafeld Door: Vereniging voor Zoogdierkunde en Zoogdierbescherminc Soms zie je in de avondschemering opeens een schim voorbij schieten. Wat was dat? Je kijkt om je heen en als je geluk hebt ontdek je hem nog tussen de bomen tegen de open hemel of onder een straatlantaarn. Zijn vlucht is zo snel en grillig dat je ogen hem nauwelijks kunnen volgen. Even plotseling als hij gekomen was, is hij ook weer verdwe nen. Was dat nou een vleermuis? Waar kwam die zo plotseling vandaan en waar gaat ze naartoe? Hoe leven deze dieren ei genlijk? Wat zijn vleermuizen? Vleermuizen zijn geen vogels en het zijn ook geen muizen. Ze vormen een aparte groep zoogdieren, de enige zoogdieren die echt kun nen vliegen. Dat vliegen doen ze met hun han den. Ze hebben hele lange vingers met een dunne (vlieg)huid ertussen, die bij de meeste soorten via hun achterpoten doorloopt tot aan het puntje van de staart. Deze vleugel kan als een paraplu in- en uitgevouwen worden. Alleen de duimen en de voeten steken buiten de vlieg- huid uit. Door hun speciale bouw kunnen vleer muizen niet graven en zijn ze op boomholtes, gebouwen, grotten, e.d. aangewezen. Doordat ze een gemakkelijk beweegbaar skelet hebben, kunnen ze door zeer nauwe kieren (tot 1 cm) kruipen. In Europa leven 29 soorten vleermuizen. Daar van zijn er 21 in Nederland gevonden. Wij den ken dat er bijna een miljoen vleermuizen in Ne derland leven. Zij leven zo verborgen dat wij meestal niet meer van ze zien dan een schim in de schemering. Alle Europese vleermuizen eten groet hoeveelheden aan insecten (waaronder vele schadelijke) en leveren daarmee een be langrijke bijdrage aan het biologisch evenwicht. Twee soorten vleermuissoorten komen vrijwel overal in Nederland voor: de dwergvleermuis en de laatvlieger. De dwergvleermuis is zo klein dat hij met opgevouwen vleugels in een lucifers doosje past. De laatvlieger is ongeveer twee keer zo groot, met uitgespreide vleugels zo'n 40 centimeter. Onderzoek naar echolocatie, voortplanting en winterslaap van vleermuizen heeft een belang rijke bijdrage geleverd aan het ontrafelen van het mysterie van de vleermuis. Speuren naar vleermuizen Vleermuizen zijn altijd mysterieuze dieren ge weest. Door hun verborgen levenswijze wisten we weinig van ze af en onbekend maakt onbe mind. Dankzij de moderne elektronica zijn we de laatste jaren echter veel over hen te weten gekomen. Het onderzoek naar het gedrag van vleermuizen is pas goed mogelijk geworden sinds in 1980 de vleermuisdetector op de markt kwam. Dit elektronische apparaatje, ter grootte van een walkman, vangt hoge geluiden op en maakt deze voor mensen hoorbaar. Iedere 10

de Steltkluut | 2000 | | pagina 10