4 sie aangeboden, door het Heidebos reservaat. Traditioneel werd er weer een stuk hakhout af gezet en werd er gewerkt op de spoorbaan bij Hulst. Zoals altijd werd het jaar afgesloten met een speciale knotdag voor de jeugd, waaraan weer 15 jeugdleden deelnamen. Een ongebrui kelijk groot aantal knotbomen werd van hun takkenlast ontdaan, in totaal wel 220 stuks! Zeer positief is de opnieuw toegenomen deelna me van het aantal personen. In totaal 59 men sen werkten een of meerdere dagen mee, waar van 28 volwassenen, 16 NJN-ers en 15 jeugdle den. Verdeeld over 18 werkdagen werd er maar liefst 1643 uur gewerkt. De gemiddelde deelna me steeg naar 14,2 personen per dag. Positieve cijfers dus van een werkgroep waar kennelijk nog steeds groei in zit. Vogelwerkgroep Naast de jaarlijkse activiteiten als broedvogelin- ventarisaties, ganzentellingen, watervogeltellin gen, Westerschelde-tellingen, Saeftinghe- tellingen, nestkastprojecten en het roofvogel- en uilenonderzoek, zijn er vanuit de vogelwerk groep ook nog andere opmerkelijke zaken te melden. Henk Castelijns trad na jarenlang een goede voorzitter te zijn geweest af en werd op gevolgd door het qua leeftijd jongste vogelwerk- groeplid Alex Wieland. Gelukkig blijft Henk nog wel (zeer) actief binnen de vogelwerkgroep. Te gelijkertijd trad secretaris Willy de Koek af en werd opgevolgd door Els Renema. De perso- neelswissel ging gepaard met een gezellig etentje waar zeer veel werkgroepleden bij aan wezig waren. In het begin van het jaar organi seerde de vogelwerkgroep de jaarlijkse voge laarsdag voor alle Zeeuwse vogelwerkgroepen. Dit bleek een groot succes want meer dan 100 Zeeuwse vogelaars kwamen hier op af. In het voorjaar werd voor de tweede opeenvolgende keer een vogelkijkcursus georganiseerd. Het aantal deelnemers (15) was lager dan de vorige keer toen de cursus volgeboekt was. Dit was mogelijk te wijten aan te weinig publiciteit rondom de cursus. De meeste cursisten waren lid van de Steltkluut. Besloten is enkele jaren te wachten en daarna nog eens een cursus te ge ven. Beginnende vogelaars kunnen zich overi gens gewoon aanmelden bij de vogelwerk groep, er wordt dan getracht de beginnende vo gelaars mee te laten lopen met meer ervaren vogelaars. Gebleken is wel dat uit iedere cur susronde een aantal cursisten actief mee blij ven doen binnen de vogelwerkgroep en dit isl toch zeer positief. De jaarlijkse meerdaagse ex cursie voor de vogelwerkgroepleden ging d:t jaar weer naar onze oude vertrouwde plek in del Ardennen en Lotharingen. Daarnaast zijn er ookl nog andere excursies geweest (ganzen in de Delta, Steltkluten in het Rammegors, Nacht zwaluwen in Brabant en Kleine Rietganzen nabj Damme). In totaal is circa 8 keer vergaderd, 4 keer in Hulst en 4 keer in Terneuzen, het gemid deld aantal aanwezigen op de vergadering be droeg circa 20 personen. Besloten is het Huis- zwaluwonderzoek voorlopig in beperkte vorm uit te voeren. Jaarlijks worden enkele vaste dorpen geteld, deze dienen als graadmeter voor de Huiszwaluwstand waar het helaas steeds slech ter mee gaat. De vogeltellingen in Saeftinghe worden steeds professioneler en daarmee wor den de verslagen ook steeds uitgebreider. In de loop van het jaar is in samenwerking met Stich ting Het Zeeuwse Landschap het jaarverslaci 1996/97 en 1997/98 uitgegeven. Tijdens de Scheldedag in het bezoekerscentrum van 't Ver dronken Land van Saeftinghe is een korte pre sentatie gegeven over het vogelonderzoek ir Saeftinghe. Het ledenaantal van de vogelwerk groep groeide tot circa 44, er is echter zekei nog plaats voor nieuwe vogelaars, dus heeft u interesse meldt u aan. Jeugdwerkgroep: 't Stekkertje De jeugdwerkgroep kende ook dit jaar zo'n 4C leden; voor de leden die de middelbare school leeftijd hebben bereikt, zijn weer nieuwe leder van 6 jaar gekomen, zodat de gemiddelde leef tijd ven de jeugdleden ongeveer 8 jaar is. Voor deze leden werden maandelijks activiteiten ge organiseerd, afwisselend op de zaterdag of de zondag. De locaties lagen verspreid door heel Oost Zeeuws Vlaanderen. De excursies werden door gemiddeld 10 leden bezocht. Samen met de Zonneschool in Terneuzen werd de nationale boomfeestdag: 'Bomen en water' gevierd. Ook deden we mee aan de Nationale Jeugd Natuur- week met als thema: Water leeft! Tijdens de Natuurmarkt in Axel is Lucien met kinderen in secten wezen vangen. Hoogtepunten zijn altijd de muizenkampjes, rollen door de modder in het Land van Saeftinghe en het oudjaar knotten. Het jeugdblad 't Stekkertje is in 1999 vier keer verschenen. 10

de Steltkluut | 2000 | | pagina 12